Advertisement

(16:10'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, gösterge endeksleri 2017 yılında rekor seviyelere yükselten küresel büyümeye ilişkin işaretlerin sürmesi ile birlikte iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Dolar, Aralık ayı Fed toplantı tutanaklarının politika yapıcıların faiz artırımında "kademeli yaklaşımı" desteklemeye devam ettiklerini göstermesinin ardından hafifçe düşerken, ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti.

İnşaat şirketleri ve oto üreticilerinin hisseleri Avrupa'da yükselişe öncülük ederken, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki sektörlerin çoğu yeşil bölgedeydi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japonya'da gösterge endekslerin çeyrek yüzyılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerinden kapatmasının ardından rekor seviyeyi gördü. Çekirdek Avrupa tahvilleri, bölgede ekonomik faaliyetin yaklaşık yedi yılın en hızlı seviyesine ulşamasının ardından Çarşamba günkü kazançlarını geri verdi ve euro üç yılın en yüksek seviyesine doğru tırmandı.

Öte yandan, emtia grubu, petrolün üç yılın zirvesi yakınlarında seyretmesi ile birlikte, rekor uzunlukta yükseliş serisini gerçekleştirdikten sonra sakinleşti. Güney Afrika randı, gelişen piyasa apralarındaki yükselişlere öncülük etti.

Yeni yılın ilk haftasında yatırımcı bekleyişleri, ABD'den Avrupa ve Çin'e, olumlu ekonomik verilerden destek aldı. Sonuç olarak, hisse senetleri ve emtianın büyük bölümü 2017 yılındaki kazançlarını devam ettirdi ve tahvil faizleri hafifçe yukarı yönde hareket etmeye başladı. Yatırımcılar, Avrupa'da bir dizi yeni regülasyonun uygulamaya koyulması ile birlikte işlem hacimlerini tedirgin bir gözle izleyecek.

JPMorgan Asset Management küresel piyasa stratejisti Mike Bell, "Satın alma yöneticileri endeksi verisi, Euro Bölgesi'nde çok sağlıklı bir büyüme görünümünü teyit etti," dedi ve "Avrupa hisselerinin görünümünün olumlu olduğunu düşünmeye devam ediyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de St. Louis Fed Başkanı James Bullard Philadelphia'da konuşma yapacak ve ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak.

*ABD'de Cuma günü Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.

*Hindistan'da Cuma günü 2018 ekonomik büyüme tahmini açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:46'da yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu ve iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.5 tırmanarak rekor seviyeye ulaştı.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.05'ten az yükseldi.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükselerek rekor seviyeye çıktı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 geriledi.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.4 yükselerek 1.2066 ile yaklaşık 3 yılın en güçlü seviyesine tırmandı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.3551 seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.47 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 0.45 seviyesine tırmandı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 1.213 seviyesine ulaştı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.05'ten az yükseldi ve yükselişini 15'inci güne taşıdı.

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.3 değer kazanarak varil başına 61.80 dolar ile iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 1.4 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı ve son bir haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti.

*Altın yüzde 0.05'ten az düşerek ons başına 1,312.78 dolara indi.

(16:10'da güncellendi)