Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cuma günü 3.73'e kadar gerileyerek 2 ayın en düşük seviyesini test eden kur bugün 3.75'in altında açılış yaptı. Bugün en düşük 3.74'ü gören kur daha sonra kademeli olarak artarak en yüksek 3.7739'u test etti.

Piyasalarda bugün kritik bir veri akışı bulunmuyor. Doların altı gelişmiş piyasa para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi de erken saatlerde hafif ekside seyrederken daha sonra yükselişe geçti.

Bölgesel Fed Başkanlarından şahin mesajlar gelmeye devam ediyor. Dün akşam konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic faiz artışına ilişkin "2018 için temel senaryom iki veya üç faiz artışı" dedi. Cuma günü Reuters'e konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester güçlü ekonominin ve düşük işsizliğin 2018'de 4 faiz artışını desteklediğini söylemiş, San Francisco Fed Başkanı John Williams da 3 faiz artışı olabileceğini ifade etmişti. Yüksek faizler doların yükselmesine neden oluyor.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan kurda 3,76 seviyesinin direnç olduğunu belirterek "Bu seviye altında TRY’nin olumlu görünümünü koruyacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda TL long pozisyonlarda 3,71 seviyesine kadar sabredilebilir. Kurda güniçi direnç olarak 3,76, ana direnç olarak olarak 3,81 seviyesini görüyoruz." değerlendirmesini yaptı.