Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 18 Ocak 2018

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(Ankara/18.30)

2- Başbakan Binali Yıldırım, KOM Daire Başkanlığında İl Emniyet Müdürleri Toplantısı'na katılacak.

(Ankara/10.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısına katılacak.

(Ankara/09.30)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Filistin’deki direnişin sembolü Fevzi el-Cuneydi’yi kabul edecek.

- Kaya, Keçiören Neşet Ertaş Kültür Merkezi, Gölbaşı Vilayetler Evi ve Etimesgut Korkut Ata Kültür Merkezi'nde düzenlenecek şehit yakınları ve gazilere devlet övünç madalyası ve beratı tevcih törenlerinde bulunacak.

(Ankara/09.15-17.00)

3- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Kurultayı'na katılacak.

(Kocaeli/10.00)

4- TBMM'den

- Genel Kurulda OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi görüşülecek.

- AK Parti ile MHP arasında oluşturulan İttifak Komisyonu ilk toplantısını yapacak.

(TBMM/14.00/15.30)

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Gazeteciler Cemiyetini ziyaret edecek

(Ankara/12.00)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Merkez Yenimahalle İlkokulunu ziyaret edecek.

(Düzce/11.00)

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni'ne ve Türkiye Ziraatçılar Derneğince düzenlenen 17. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi'ne katılacak.

(Ankara/10.00/11.00)

3- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından kabul edilecek, Ticaret Bakanı Alioune Sarr ve Yükselen Senegal Planı'ndan Sorumlu Bakan Cheikh Kante ile görüşecek.

(Dakar)

4- TÜSİAD'ın 48'inci Olağan Genel Kurul Toplantısı, İntercontinental Otel'de gerçekleşecek.

(İstanbul/09.30)

5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ocak ayı toplantısında faiz kararını açıklayacak.

(Ankara/14.00 )

6- Merkez Bankası, haftalık para ve banka istatistiklerini duyuracak.

(Ankara/14.30 )

7- Merkez Bankası kasım ayına ilişkin kısa vadeli borç istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00 )

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu izleniyor.

(Strazburg)

2- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Makedonya'yı ziyaret edecek.

(Üsküp)

3- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana)

4- Suriye'de Beşar Esed rejimi ve destekçisi güçlerin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki saldırıları takip ediliyor.

(İdlib)

GÜNCEL

1- Isparta'nın Yalvaç ilçesinde askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan askerler için Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda tören düzenlenecek.

(Eskişehir/09.30)

2- FETÖ Davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Hakimler Savcılar Kurulu üyelerinin yargılandığı dava, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde görülecek.

(Ankara/09.30)

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Kara Harp Okulu'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında kursiyer ve rütbelilerin de bulunduğu 164 sanığın yargılandığı dava, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

(Ankara/09.30)

- Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki faaliyetlere ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri albay Ali Yazıcı, eski alay komutanı albay Muhsin Kutsi Barış'ın da aralarında bulunduğu 534 kişinin yargılandığı davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da aralarında bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin, haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılanmasına İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, biri firari 122 sanığın yargılandığı dava Silivri'de görülecek.

(İstanbul/10.00)

- Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 12'si firari 86 sanık, 5. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanacak.

(Kocaeli/09.00)

2- Isparta'nın Yalvaç ilçesinde CN-235 CASA tipi askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan askerler için Eskişehir'deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda tören düzenlenecek. (Eskişehir/09.30)

AA