Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Afrika’da Sahra Altı ülkelerinin önümüzdeki 12-18 aylık dönemde görünümlerinin “negatif” olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Sahra Altı (Subsaharan) ülkelerin kredi görünümlerinin gelecek 12-18 aylık dönemde yavaşlayan ve kırılgan olan ekonomik büyümeleri sebebiyle “negatif” olduğu belirtildi.

Sahra Altı ülkelerdeki düşük büyümenin mali konsolidasyon ve borç dengelenmesini de olumsuz yönde etkilediği bildirilen açıklamada, söz konusu ülke ekonomilerinde büyümenin küresel ekonomideki toparlanmanın etkisiyle geçen sene kaydedilen yüzde 2,6 seviyesinden bu yıl sonunda yüzde 3,5 seviyesine yükselmesinin beklendiği belirtildi

Öte yandan bölgede büyümenin halen kırılgan ve dengesiz olduğu ifade edilen açıklamada, yatırımların ve verimliliğin düşük olduğu vurgulandı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Moody’s’in Başkan Yardımcısı Zuzana Brixiova, “Sahra Altı ekonomiler için negatif görünüm, duraklayan ekonomik iyileşmeyi, mali zorlukları ve artan politik riskleri yansıtıyor. Mevcut riskler, hükümetlerin bütçeleri üzerindeki baskı, likidite gerilimi ve dış dengesizliklerin yüksek seviyede seyretmesinden kaynaklanıyor. “ifadelerini kullandı.