TVRadyo

Piyasalarda gözler ABD TÜFE verisine çevrildi

Piyasalarda gözler ABD TÜFE verisine çevrildi

Piyasalarda son dönemde yaşanan çöküşün ardından dikkatler, ABD'de Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisine çevrildi

14 Şubat 2018 Çarşamba, 11:09 Güncelleme: 14 Şubat 2018 Çarşamba, 11:11

Yatırımcıların hisse ve tahvil piyasalarında son dönemde yaşanan çöküşü anlamaya çalışmalarıyla birlikte ABD'de Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisi yakından izlenecek. 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklayacağı verinin öncesinde ekonomistler, gıda ve enerjiden arındırılmış olan çekirdek TÜFE'nin Ocak ayında bir yıl öncesine nazaran yüzde 1.7 yükselmesini bekliyor. Bu rakam, Aralık ayında yüzde 1.8 artıdaydı. Yine aynı endeksin aylık olarak ise yüzde 0.2 yükselmesi öngörülüyor. Eğer durum böyle olursa, göstergenin üç aylık yıllıklandırılmış değeri yüzde 2.3'e ulaşarak 2017 yılının Şubat ayından bu yana olan en hızlı artışı gerçekleştirmiş olacak.  

Enflasyon verisinde beklentileri aşan herhangi bir işaret, Fed'in sıkılaşma döngüsünü hızlandıracağı yönündeki endişeleri artırarak piyasaların yeniden kızışmasına yol açabilir. Bu endişeler, geçtiğimiz hafta iki ana ABD hisse senedi göstergesini düzeltmeye soktu. Piyasadaki bu düzeltme, 2 Şubat'ta açıklanan ve ABD'de maaşların Ocak ayında 2009'dan bu yana olan en büyük artışı kaydettiğini gösteren verinin ve ABD Kongresi'nin hükümet harcamalarını 300 milyar dolar artıracak bütçe anlaşmasını kabul etmesinin ardından gerçekleşti. 

Geçtiğimiz hafta düzeltmeye giren S&P 500 ve Dow Jones endekslerindeki sallantılı hareketler, Hazine tahvili faizlerindeki yükselişle borçlanma maliyetlerinin artacağına ilişkin korkulara bağlı olarak gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan 70 ekonomistin sadece altısı Ocak ayı aylık TÜFE rakamında yüzde 0.3'lük yükseliş beklerken, medyan tahminler, yüzde 0.2 artış yönünde. Ancak rakamların beklentiye paralel gelmesi, piyasalara sakinlik getirmeyebilir. 

Uzmanlar ne diyor?

UBS Securities LLC ekonomisti Sam Coffin, "Piyasalar, şu an enflasyon riskine hazırlanıyor gibi görünüyor. Bu sebeple, aylık enflasyon rakamına 'daha büyük bir tepki' oluşabilir" dedi ve "Ancak günün sonunda, bir rakam ile enflasyona yönelik görüş değişmez" şeklinde konuştu. 

ING uluslararası başekonomisti James Knightley ise, yazdığı notta, "Güçlü tüketici talebi göz önünde bulundurulduğunda, yeterli fiyat belirleme gücüne sahip şirketlerin daha yüksek maliyetleri belirledikleri fiyatlar kanalıyla geçirmeleri olası" ve "Bu demek oluyor ki, piyasalar, yumuşak bir enflasyon rakamı ile birlikte bu hafta bir miktar soluk alabilir, ancak bunun uzun sürmesi pek olası değil" ifadelerini kullandı. ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 85.436 -1,96
USD/TRY 5,7983 -0,61
EUR/TRY 6,6267 -0,26
EUR/USD 1,1388 0,10
FAİZ 24,61 -11,32
ALTIN/ONS 1.176,28 0,18
BRENT 71,49 0,08
Yukarı