Advertisement

Türk Lirası karşısında rand satmak, Güney Afrika'ya ilişkin beklentilerin kötüleşmesi ve Türkiye'nin görünümünün iyileşmesiyle 2017 ortalarında popülerleşen bir trade idi.

Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co., söz konusu işlemi müşterilerine tavsiye eden Wall Street bankaları arasında yer alıyordu.

TL karşısında randda kısa pozisyon almak, bir süre boyunca -özellikle de Güney Afrika'nın eski devlet başkanı Jacob Zuma'nın maliye bakanı Pravin Gordhan'ı görevden alması sonrasında- işe yaradı.

Aralık ayında iktidar partisi liderliğine Cyril Ramaphosa'nın gelmesiyle eğilim tersine döndü ve rand yükseldi. Türkiye'ye yönelik büyüyen cari açık endişeleri ve uluslararası ilişkilerdeki kötüleşmeden TL olumsuz etkilendi.

Londra'da Aberdeen Standard Investments fon yöneticisi Kevin Daly, “Birçok yatırımcı Ramaphosa'nın kazanacağına ikna olmamıştı. Lira da değer kaybetti. Bu da bir miktar zarar yazdı. Açıkçası sonuç itibariyle iyi bir işlem olmadı.” dedi.

Daly, söz konusu işlemin yakın bir zamanda yeniden cazip olacağına inanmıyor çünkü yatırımcılar Ramaphosa'dan sonra Güney Afrika'ya farklı bir gözle bakıyor. Daly'e göre Türkiye ise hala kırılgan.

Bloomberg News