Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

18 Mart'taki başkanlık seçimlerini kazanarak görevinde dördüncü döneme geçmesine kesin gözüyle bakılan Putin'in yıllık konuşmasını 703 gazeteci takip ediyor.

Federal Meclis üyelerine yaptığı yıllık konuşmada önümüzdeki altı yılda yoksulluğu yarı yarıya azaltma vaadinde bulunan Putin, 2000 yılında ülkede 42 milyon yoksul bulunduğunu, bugün 20 milyona kadar inen bu sayının daha da azalması gerektiğini belirtti.

Rusya'nın sağlık sistemi konusunda adımlar atması ve yaşam standardının yükselmesi, askeri altyapının değişmesi gerektiğine değinerek, "Dünyada medeniyetlerin değiştiği bir döneme tanık oluyoruz. Ayağa kalkıp bu değişimlerle yüzleşmeliyiz" dedi.

Rusya'da yolların altyapısı için yaptığı harcamaların iki katına çıkarılması gerektiğini kaydeden Putin, bu harcamaların yaklaşık 740 milyar lirayı geçmesi gerektiğini söyledi.

PUTIN: DÜNYANIN NEREDEYSE HER NOKTASINI VURABİLECEK FÜZE GELİŞTİRDİK

Putin, yaptığı konuşmada yeni bir kıtalararası balistik füze geliştirdiklerini ve bu füzenin dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı, yeni füzenin hava savunma sistemleri tarafından müdahale edilmesinin zor olduğunu belirtti.

Putin ayrıca 2017 yılının sonunda yeni bir nükleer füze denemesi yaptıklarını belirtti. Bir dizi yeni nükleer silah geliştirdiklerini söyleyen Putin, bu silahlara düşman savunma sistemleri tarafından müdahale edilemeyeceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, insansız su altı araçları ve kruz füzeleriyle taşınabilen yeni nükleer başlıklar geliştirdiklerini açıkladı ve Rusya'nın geliştirdiği yeni süpersonik silahın  'düşman unsurlarca' tespit edilemez özellikte olduğunu söyledi.

Putin, "Rusya, başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı özellikte füzeler geliştirdi. Geliştirdiğimiz füzenin menzili sonsuz." ifadelerini kullandı.

"ANINDA KARŞILIK VERİRİZ"

Rus askeri kuvvetlerinin küresel barışı garanti almak üzerine dizayn edildiğini söyleyen Putin, Rusya'nın hiçbir ülkeye saldırma niyetinde olmadığını söyledi.

ABD'nin yeni nükleer doktrininin endişe verici olduğunu söyleyen Putin, Rusya'nın nükleer politikasının herhangi bir nükleer saldırıya yanıt vermek üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Rusya ya da müttefiklerine yönelik herhangi bir nükleer silah kullanımının Rusya'ya karşı bir saldırı olarak değerlendirileceğini belirten Putin, böyle bir duruma anında karşılık verileceğini ifade etti.

Haberturk.com