Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bloomberg HT'deki Yatırım Kulübü programında Hande Berktan'ın sorularını yanıtlayan Kowshik "Bizim görüşümüz TCMB'nin bir değişiklik yapmayacağı yönünde. Merkez Bankası muhtemelen 'ılımlı şahin' tavırlı tutumuna devam edecek." dedi.

Kowshik yüksek enflasyon nedeniyle Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda para politikasında gevşemeye gitmek için sınırlı bir alanı olduğunu ifade etti. Kowshik faizleri değiştirmeme beklentisinin piyasalarda fiyatlandığını, bu nedenle çok fazla etkisi olmayacağını öngördü.

Kowshik gelişen piyasa para birimleri için ABD'nin ek vergiler koymak istemesi gibi bazı belirsizlikler olduğunu söyledi.

Kowshik "Trump'ın danışmanı Cohn'un istifası da piyasa tarafından olumsuz algılandı. Eğer ek vergiler 2003'teki gibi tek taraflı kalırsa, karşı tedbirler alınmazsa bu doları etkileyecektir. O dönemde karşıdan yaptırım gelmeyince gelişen piyasalar dolara karşı oldukça iyi performans göstermişti. Bence iyi büyüme oranları oldukça gelişen piyasalar hala olumlu olabilir" diye konuştu.