TVRadyo

TCMB açıklamasında enflasyon vurgusu

TCMB açıklamasında enflasyon vurgusu

Uzmanlar Bloomberg HT'ye TCMB'nin faiz kararını değerlendirdi

07 Mart 2018 Çarşamba, 14:33 Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba, 15:48

TCMB bugün faiz oranlarını değiştirmedi, karar sonrası Dolar/TL 3.79'dan 3.80'e yükseldi. Kararı değerlendiren uzmanlar açıklamadaki farklılıklara dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu TCMB'nin bugünkü açıklamasıyla "enflasyon beklentilerini kırmak için gerekirse daha uzun reel faiz vermeye devam edebilirim" mesajı verdiğini söyledi.

Saltoğlu konuya dair "TCMB 'manşet enflasyonda gevşemeler olsa da ben de katılığa bakıyorum' dedi. Yani önümüzdeki aylarda manşet enflasyon biraz daha gevşer, çekirdek enflasyonda gevşeme olmazsa ben sabit kalacağım' diyor. Bu da faiz indir tartışmalarına dair bir mesaj gibi görünüyor." ifadesini kullandı.

AÇIKLAMADAKİ TEK FARK ENFLASYON İFADESİ

HSBC Portföy Yönetimi'nden İbrahim Aksoy açıklamanın 18 Ocak’taki karardan tek farkının enflasyon problemi konusundaki ifadenin bir kademe daha sıkılaştırması olduğunu söyledi.

Aksoy "enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini yinelerken enflasyonda ana eğilime ilişkin göstergelerin katılık seyrettiğini ve çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiğini yeni bir ifade olarak ekliyor." yorumunu yaptı.

Bu nedenle, para politikasında sıkı duruşun koruduğunu ifade eden Kurul gerektiğinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği yönündeki taahhüdünü de açıklamada koruyor.

BGC Partners Ekonomisi Özgür Altuğ ise sosyal medyadan yaptığı değerlendirme TCMB'nin kararının beklendiği gibi olduğunu belirterek "Ama Merkez Bankası'nın enflasyon görünümüne ilişkin olumlu beklentisi bir nebze törpülenmiş görünüyor." dedi.

TCMB bugün faiz oranlarını beklendiği gibi değiştirmezken enflasyondaki yükselişe dikkat çekti. Açıklamada; enflasyon ana eğilim göstergelerinin katılık sergilediği belirtildi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.547 1,59
USD/TRY 6,1450 -0,13
EUR/TRY 7,2271 -0,08
EUR/USD 1,1749 0,01
FAİZ 25,55 0,59
ALTIN/ONS 1.198,74 -0,02
BRENT 81,20 3,05
© haberturk.com
Yukarı