Advertisement

Bankanın Mart toplantısında para politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken Draghi'nin mesajlar takip edilecek. Başkan Mario Draghi'nin konuşmasında "ticaret savaşı" endişesiyle temkinli duruşu koruyabileceğine dikkat çekiliyor.

Banka bugün yeni projeksiyonlarını da açıklayacak.

Ak Yatırım kararın Euro/Dolar paritesi için etkisinin 'nötr' olacağını öngördü. Kurum yolladığı notta "Son enflasyon verilerinin yatay seyrettiği Avrupa bölgesinde yaz aylarında yapılacak toplantılara kadar “varlık alımı” programının gerektiği takdirde “uzatılacağı” yönündeki açıklamanın yinelenmesini bekliyoruz.

Son verilere göre yıllık olarak %1,2’de seyreden TÜFE ve %1 civarındaki çekirdek TÜFE, ECB’nin harekete geçmesi için yeterli olmayabilir. ECB, önümüzdeki aylarda enflasyon rakamlarının seyrine göre, Haziran ayı veya sonrasında parasal genişleme programının akıbetine dair açıklama yapabilir." değerlendirmesini yaptı.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin bugünkü açıklamalarının piyasaları şaşırtmayacağını söyledi.