Advertisement

Geçen hafta Aralık'tan beri ilk kez 3.90'ı aşarak tarihi rekor seviyelerine yaklaşan kur yeni haftaya da yükselişle başladı. Kur ilerleyen saatlerde 3.92'den 3.9503'e yükseldi.

Türk Lirası bugün %0.5 kayıpla dolar karşısında en çok değer kaybeden 2. para birimi oldu.

Geçen hafta rekor üstüne rekor kıran ve 4.83 ile tarihi zirveyi test eden euro ise bugün 4.86'yı aşarak rekorlarını sürdürdü. Sterlin/TL 5.49 ile tarihi rekor seviyelere ulaşırken sepet kur da 4.4007 ile rekor kırdı.

Uzmanlar geçen haftaki yükselişte bazı makro ekonomik dinamiklerde bozulma, jeopolitik endişeler ve azalan risk iştahının etkili olduğuna dikkat çekmişti.

GÖZLER FED'DE

Bu hafta piyasalar Fed'in kararıyla yön bulacak. ABD Merkez Bankası'nın bu hafta yılın ilk faiz artışını yapmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Fed'in bu sene 3 yerine 4 faiz artışı olacağına dair bir sinyal vermesiyle dolarda yükselişin devam edebileceği belirtiliyor.

"4 SEVİYESİ GÖRÜLEBİLİR"

Odeabank Stratejik Planlama Grup Müdürü Erkan Dernek Bloomberg HT'ye Fed'in daha şahin olması durumunda kurun sırasıyla 3.98 ve 4.01'e hareket edebileceğini söyledi.

Ak Yatırım yolladığı bir notta Fed'in üye tahminlerinde bu ay yukarı yönde revize beklediklerini belirterek "Faiz artırması beklenen Fed’in yılın geri kalanı için 2 yerine 3 faiz artırımı beklediğine dair sinyali verebileceğini düşünüyoruz. Bizim senaryomuz gerçekleşirse ilk etki Dolar pozitif, hisse senetleri (S&P500 negatif, DAX hafif negatif, BIST 100 hafif negatif), Euro/Dolar ve Sterin/Dolar negatif, Ons altın negatif olabilir" değerlendirmesini yaptı.

Fed kararı Çarşamba akşamı Türkiye saatiyle 21:00'de açıklanacak.