Advertisement

AMB Guvernörü Erkki Liikanen ekonomik toparlanmaya tehdit oluşturan siyasi riskleri işaret ederek AMB'nin gerekirse trilyon euroluk teşvik paketini sürdürebileceği konusunda açık kapı bıraktı.

Liikanen "İletişimimiz konusunda dikkatliyiz. Eylül ayında net varlık alımlarını Eylül'e kadar ve gerekirse daha fazla sürdüreceğimizi ifade ettik" dedi. Para politikalarının verilere bağlı olacağını belirten Liikanen "Bu nedenle her gelen veriyi yakından takip etmeliyiz." diye konuştu.

2011 yılında Euro Bölgesi'nin borç krizi döneminde büyümeyi canlandırmak amacıyla AMB devasa tahvil alım programını açıklamış ve ultra düşük faiz politikasına geçmişti.

2017 yılının sonunda AMB aylık varlık alım miktarını düşürürken bu yılın eylül ayına kadar varlık alımlarının devam edeceğini bildirdi. AMB mevcut durumda aylık 30 milyar euroluk varlık alımı yapıyor.

Ancak iyileşen büyüme ve enflasyon beklentileriyle çoğu analist teşvik programının eylül ayında sona ermesini, 2019 yılında da ilk faiz artışının gerçekleşeceğini öngörüyor.

Liikanen piyasaların MB'nin iletişiminde kısa sürede değişim beklememesi gerektiğini söylüyor. Liikanen ayrıca Haziran ayı toplantısında yeni ekonomik tahminler olacağını ve siyasi konuların netliğe kavuşacağını, bu anlamda haziran toplantısının önemli olacağına da dikkat çekiyor.

CNBC