Advertisement

Pantheon Macoeconomics Baş Ekonomisti Ian Shepherdson Bloomberg HT'de Akıllı Para programına konuk oldu. Shepherdson doların yükselebileceğini, bunun da gelişen ülke para birimlerine baskı yapabileceğini söyledi.

Shepherdson ABD dolar endeksinin ocakta dibe vurduğunu, sonra toparlandığını belirterek "Ama hala düşük bir aralıkta gidiyor. ABD politikasındaki belirsizlikler, Fed'in faiz artışları konusundaki ciddiyeti ve Avrupa'nın iç döngüsü de doları baskıladı.

Dolarda bir sonraki büyük hareket tahminimce yukarı yönlü olacak. Çünkü ABD'de faiz oranları tahminlerden daha hızlı artacak. Bence bu yıl 3 değil, 4 faiz artışı, gelecek yıl da 2 değil, 3 faiz artışı olacak. ABD ekonomisi güçlü şekilde toparlanıyor, enflasyon artıyor. Bu durumda dolar hikayesi tersine dönebilir ve gelişen piyasaları da sıkıntıya sokabilir. Gelecek birkaç yıl gelişen ülke para birimlerinde baskı olabilir" diye konuştu.

"TL RİSK ALTINDA"

Türkiye'de cari açık ve enflasyon riskine dikkat çeken Shepherdson "Bunların yanında petrol fiyatları da artıyor, bu nedenle TL'de sıkıntı yaşandı. Bu durum hızlı şekilde ortadan kalkmayacaktır. TL risk altındaki para birimleri arasında yer alıyor" değerlendirmesini yaptı.