Advertisement

The New York Times'da Salı günü yer alan makalede, Apple'ın eğlence sektörünün büyük oyuncularından biri haline gelmek istediği aktarıldı. Şirket, geçen aylarda, Facebook ve Youtube'a olduğu gibi geleneksel televizyon stüdyolarına da harcama yaptı ve bazı durumlar için Netflix'e teklif götürüldü. Apple, Ekim ayından bu yana, 12 proje için anlaşma yaptı.

2 baş yönetici "Apple Worldwide Video" (Apple Dünya Çapında Video) platformunu kurmak için yer değiştirdi ve bu birim için çalışan sayısını 40'a yükseltti. Apple ayrıca, yetişkinler, çocuklar, Latin Amerika ve Avrupa programları için video platformunda ayrı bölümler açacak. Platformun inşaasında, teknoloji kültürünü tanımlamak için yardımcı olan ürünler tasarlayan mühendisler sürece dahil oldu.

Show dünyasında akıntının hızlanmasıyla, eski Holywood sistemi çözülmeye başladı. İçerik üretimine 8 milyar dolarlık harcama planıyla Netflix'in "herkese bir şey önerebildiği bir sistemi" var ve diğer şirketler de kalabalıklaşan alanda şanslarını denemek için teşvik ediliyor.

Böyle bir ortamda, Apple'ın rekabette iki avantajı bulunuyor.Biri şirketin elinde hazır olarak bulunan 285 milyar dolar, bir diğeri dünyadaki en başarılı şirketlerle çalışma vaadi. Şirket, projelerini hızlandırmış olmasına rağmen, Nexflix tarafından tercih edilen yüksek-hacimli bir strateji takip etmeyeceklerini açıkladı.

Apple, show programlarını hangi yollarla izleyiciye ulaştıracağının ayrıntıları henüz iş partnerleriyle paylaşmadı. Öte yandan, HBO Now ve Hulu gibi video hizmet erişiminine izin veren televizyon uygulamalarında yer alacağı tahmin ediliyor. Şirket projenin ücretsiz olup olmayacığını da ilan etmedi fakat, büyük ihtimalle bir noktada showlara erişim için üyelik istenecek.