Advertisement

Asya hisseleri, 6 haftanın en düşüğüne geriledikten sonra, Nasdaq Endeksi'ndeki düşüşle ABD'de artan volatilitenin etkisiyle,
dalgalandı. Hindistan piyasası tatil nedeniyle kapalı. Topix Endeksi yüzde 0.2 yükseldi, yen'in dolar karşısında güçlenmesiyle önceki kazaçlarını azalttı. Asya teknoloji hisseleri göstergesi düştü ve Tencent Holdings Ltd., TSMC Co. ve Panasonic Corp.
tarafından baskılandı.

Japonya'da Takeda Pharmaceutical Co. bioteknoloji şirketi Shire Plc içi teklif vermeyi düşündüklerini açıklamalarıyla, şirket hisseleri yaklaşık iki yılın en büyük düşüşüne yöneldi. Güney Kore'da Hyundai Glovis, ülkenin en büyük oto üretici olarak yeniden yapılandırma planlarını duyurduktan sonra, bölgenin en büyük kazanı olmak yolunda ikinci günde de yükseldi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığına dair gerilim, soya fasülyesine ilişkin anlaşmazlığın konuşulmaya başlanmasıyla devam etti. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin ticaret önlemlerini "tipik bir biçimde korumacılık" olarak niteledi.

JPMorgan Asya teknolojileri ve Kore hisseleri analisti JJ Park, yayınladığı notta, sektördeki yeni büyüme etmenlerine ilişkin belirsizliklerden dolayı ABD teknoloji hisselerine gelen satışlar, Asya teknoloji tedarik zincirini olumsuz etkiliyor gibi görünüyor," dedi ve "Asya teknoloji hisselerindeki performansın boyutu ABD'dekilerden farklı olmasına karşın, genel yön büyük ölçüde ABD teknoloji sektörü ile paralel kalmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalar

*Topix Endeksi yüzde 0.1, Nikkei yüzde 0.6 yükseldi.

*Hang Seng Endeksi yüzde 0.4, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 geriledi.

*Kospi Endeksi yüzde 0.1 artış kaydetti. Kospi 200 Endeksi fazla bir değişiklik göstermedi.

*Avusturya'da S&P/ASX 200 yüzde 0.4 düştü ve Yeni Zellanda'da S&P/NZX 50 yüzde 0.7 düşüş kaydetti.