Advertisement

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert ve TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte Bloomberg HT'deki Küresel Piyasalar programında Türk Lirası'nda son dönemde yaşanan sert değer kaybını değerlendirdi.

Tufan Cömert yüksek enflasyonla mücadele edilmeyeceği algılamasının piyasaya yerleşmesinin kurun yükselişinde önemli bir etken olduğunu dile getirdi.

Cömert "Şubat'tan beri dolar endeksinde hiçbir hareket yok. Dolar endeksi tüm gelişen ülkeleri destekleyici durumdaydı, bu tablo hala da bozulmadı. TL'nin bu performansına bakınca 'neyi yanlış yapıyoruz da bu noktaya geldik' diye bakmak lazım.

Oraya bakınca enflasyonla mücadele edilmeyeceği algılamasının piyasaya yerleştiğini görüyoruz. 2. olarak cari açık yükselmeye başladı, 3. olarak son dönemde TL'de ciddi pozisyonlanma vardı. Bunlar enflasyonla beraber tahvilde satışa neden oldu, reel para çıkarken yerliler de Döviz alış furyasına katıldı. Beni de en çok endişelendiren konu bu" değerlendirmesini yaptı.

Işık Ökte ise içinde bulunduğumuz kur grubunda böyle bir negatif ayrışma olmaması gerektiğini belirterek "Türk Lirası tek başına satıldığı zaman "enflasyon kötü gidiyor Merkez Bankası birşey yapmıyor" algısı ortaya çıktı. Merkez Bankası'nın bu algıyı kesmesi lazım. Bu algıyı kesmek için geçen hafta mükemmel bir zamandı. Dolarda 3.91, 3.95 hareketini yaşayınca Merkez'in güzel bir açıklaması belki o algıyı keserdi ama o açıklama gelmeyince 'zarar kes'ler oluştu." dedi.


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in dövizle borçlanmayın açıklamasının olumlu olduğunu kaydeden Ökte bu açıklamanın da kura fayda etmediğini belirtti ve "demek ki yabancı Merkez'den birşey duymak istiyor" diye konuştu.

Bloomberg HT'ye konuk olan Rababonk FX Stratejisti Piotr Matys de kur 4 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse Merkez Bankası'nın Nisan ayındaki toplantıda faiz artırması gerekebileceğini dile getirdi.  

Dolar/TL geçen cuma uluslararası piyasalarda 4.03'ü test edip geri çekilmesinin ardından dün yeniden kritik 4 eşiğini aşmıştı.