Advertisement

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül, Bloomberg HT'ye, "Piyasanın patikası TCMB'nin patikasından daha yukarda" dedi

Şengül, "TCMB önümüzdeki dönemde önlem almaya dönük hareket edecektir çünkü büyümenin de yan etkisi olarak enflasyondaki negatif seyri görüyoruz. Bu talep yönlü baskıydı, geçtiğimiz yıllarda arz yönlü baskının daha ağırlıklı olduğunu görüyorduk kur tarafından. Şimdi aynı etkiyi yeniden yaşamaya başladık. Kurdaki bu hareket kalıcı olması durumunda önümüzdeki birkaç ayda enflasyona geçiyor olacak" dedi.

Özlem Derici Şengül, "Dolar/TL kuru muhtemelen 4'ün üzerinde kalacak. Ve enflasyona yansımasıyla eğer TCMB para politikasıyla ilgili hiçbir şey yapmazsa yıl sonu itibarıyla belki çift haneli enflasyonu beklemeye başlayacağız. Piyasanın patikası merkez bankasının patikasından daha yukarda ve muhtemelen merkez bankası da piyasaya yaklaşacak diye tahmin ediyorum. Bu yaklaşma sürdükçe de merkez bankası ya faiz artışı yoluyla ya da diğer araçlarıyla önlem alacaktır" yorumunu yaptı.