Advertisement

Kur yeni güne de 4'ün üzerinde başladı.

Son dönemde Moody's'in not indirimi, jeopolitik gelişmeler, risk iştahında azalma, enflasyon ve cari açıkta bozulma gibi gelişmelerle geçen haftalarda tarihi zirveleri test eden kur dün yine kritik 4 seviyesini aştı. Dün 3.99-4.02 bandında dalgalanan ve gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performansı gösteren kur bugün saat 15:08'de 4.0468'e kadar yükseldi. Perşembe günü akşam saatlerinde tüm zamanların rekorunu birkaç kez yeniledi. Uluslararası piyasalarda risk iştahının tekrar yükselmesiyle, önce TSİ 22:30'da 4.0475'e yükseldi, ardından 23:51'de 4.0535'e çıktı.

Doların TL karşısındaki gün içi yükselişine, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiğine ilişkin söylentiler de destek oldu. Ancak bu söylenti, daha sonra, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahin kalın tarafından yalanlandı.

Dolar endeksi de (DXY) bugün %0.2 civarında artıda, Euro/TL %0.68 artışla 4.9451'de, sterlin/TL %0.47 artışla 5.6587'de işlem görüyor. Kurda bir önceki rekor, geçen hafta 4.0361 seviyesinde kaydedilmişti.

Sepet kur da 4.5058 ile rekor tazeledi. 

UZMAN GÖRÜŞLERİ


- Değer kaybında iki faktör


Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge dün Bloomberg HT'ye yapığı değerlendirmede Merkez Bankası'nın gelecek toplantıda bir aksiyon almayacağı beklentisi ve yurtdışında azalan risk iştahının TL'deki değer kaybındaki 2 ana etken olduğunu söyledi.

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert kurda kısa vadede 3.80'li seviyelere gerileme beklemediğini söyledi.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte ise kurun 3.99'dan 4.02'ye yükselmesinde Çin-ABD arasındaki ticaret savaşı adımlarının etkili olduğunu söyledi. Çin dün ABD'den ithal edilen 106 ürüne yüzde ek gümrük vergisi getireceklerini açıklamıştı.

Bugün yurt içinde kritik veri akışı bulunmazken Avrupa'da PMI verileri, ABD'de işsizlik maaşı başvuruları ve dış ticaret verileri izlenecek. Yarın ise ABD tarım dışı istihdam verisi radarda olacak.

Alnus Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Burak Demirpehlivan Bloomberg HT'ye kısa vadede istihdam verisinin etkisinin sınırlı kalacağını belirterek "Yellen'den sonra yeni Fed'de ücret artışlarına ağırlık verilecek. Burada bir hareket görmedikçe piyasalarda yükselişlerin sınırlı kalmasını beklemek muhtemel" diye konuştu."Riski telafi etmek için daha yüksek nominal faizlere ihtiyaç duyuluyor"

TD Securities'den Cristion Maggio, carry trade işleminin Türkiye'de volatilitenin düşük olduğu zamanlarda iyi işlediğini, ancak volatilitenin herhangi bir sebeple arttığı zaman, riski telafi etmek için daha yüksek nominal faizlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Beklenen volatilitede yüzde 3-4'lük bir yükselişin carry trade işlemlerini altüst ederek TL'yi daha da zayıflatacağı yönünde görüş bildiren Maggio, TCMB'nin eninde sonunda faiz artıracağını ve risk/kazanç dengesini daha yüksek bir seviyede yeniden sağlayacağını söyledi.


“Faiz artırımı için kurun 4.10/4.15'e yükselmesi gerekir”

Credit Agricole'den Guillaume Tresca, TCMB'nin Nisan toplantısında faiz artırımına gitmesi için kurun 4.10/4.15'e doğru yükselmesi gerekir.

Credit Agricole'den Guillaume Tresca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Nisan ayı pğara politikası toplantısı öncesinde politika ve Türk Lirası'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tresca, TCMB'nin Nisan toplantısında faiz artırımına gitmesi için kurun 4.10 / 4.15 civarına doğru sert bir şekilde yükselmesi gerektiğini belirtti.

“Türkiye algısı net bir şekilde negatif. Yakın zamanda görüşülen tüm müşterilerin Türk Lirası'na bakışı negatif.” diyen Tresca, “Genellikle TL'de kısa pozisyon almak için carry'nin çok yüksek olduğunu söylerler. Bu kez ise farklı. Geniş taban bulan bir görüş var.” şeklinde görüş bildirdi.

Dolar/TL kuru, Perşembe günkü işlemlerde 4.0361 seviyesini aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

"Kurda 3 ay içerisinde 4.10 seviyelerine gelinebilir"

Bloomberg HT'de Yatırım Bülteni programında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Işık FX Genel Müdürü Veli Kocatürk, 4 seviyelerine kadar gelen kurun hem ticaret savaşı endişelerinin artması hem de enflasyonun daha da yükselmesi dolayısıyla daha da yüksek seviyelere gelebileceğini belirtti. 

Kocatürk, kurun önemli seviyeleri kırdığını ve önümüzdeki 3 ay içerisinde 4.10 seviyelerine gelinebileceğini sözlerine ekledi.