Advertisement

(18:20'de güncellendi)

Bu gece saatlerinde 4.0787 ile tarihi zirveyi gören dolar yeni güne hafif düşüşle 4.05'ten başladı, ardından 4.1358 ile yeni rekor kırdıktan sonra TSİ 18:19 itibariyle 4.1075 seviyesinde seyrediyor.


EURO DA REKOR KIRDI

Euro ise 5.0286 ile rekor kırmasının ardından bugün de 5.1136'ları test ederek rekor tazeledikten sonra TSİ 18:21'de 5.08'in altına düştü. Borsa İstanbul yüzde 2.10'un üzerinde düşüşle işlem gününü tamamladı.

ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlarla Rus varlıklarında sert satışlar ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'deki kimyasal saldırıya "etkili" bir yanıt vereceğini belirtmesiyle artan jeopolitik riskler ile azalan risk iştahı kurun yükselmesinde etkili oldu.

Yurtiçinde bugün önemli bir veri akışı bulunmazken ABD'de ÜFE ve toptan eşya stokları verileri izlenecek.- UZMANLARDAN TL YORUMLARI

Fon Yöneticisi Volkan Sarı Bloomberg HT'ye "Hareketin net şekilde yukarı gittiğini görüyoruz. Kur daha da yükselebilir ama kalıcı olur mu buna bakmak lazım. Kısa vadede Merkez Bankası veya kamu otoritesinden gelecek adımlar olmazsa daha da yükselebilir..

Cari açık itibariyle önümüzdeki dönemde kurdaki hareketin devam etmesini beklemek gerekir. Bunu kısa vadede Merkez Bankası engeller. Ancak kısa vadeli engellemek yani faiz yükseltmek de ekonomiyi daraltır. Kurdaki bu gidişat çok sert olduğu noktada önlenmediğinde enflasyona geçişi çok sert olur." diye konuştu.

Standard Chartered stratejisti Geoff Kendrick yolladığı notta ticarette korumacılık endişeleri, küresel büyüme verilerinin ılımlılaşması ve ABD’nin Rusya’ya getirdiği yeni yaptırımlar sonrası Rusya'da artan tansiyonun risk iştahını azalttığını, TL ve ruble'deki uzun pozisyonlarını kapatacaklarını bildirdi.

Nomura'da gelişen piyasa ekonomisti İnan Demir, Türkiye politika yapıcılarının 25 Nisan'da faiz artışına gitmeye hazır olduklarına dair güçlü bir sinyal vermemeleri durumunda kurun "küresel duyarlılığın insafında" kalacağını belirtti. 

Rabobank tarafından Salı günü yazılan raporda, Türkiye BİST 100 Endeksi'nin önemli bir teknik seviye olan 113,000'ın altına inmesinin TL için olumsuz bir işaret olduğunun altı çizildi. Banka analistleri, Türkiye'den sermaye çıkışlarına ilişkin riskin halihazırda zayıf olan liraya baskı yapacağı konusunda giderek daha endişeli hale geliyor. 

(18:20'de güncellendi)