Advertisement

(22:00'de güncellendi)

Küresel satış baskısı,  iç ve dış siyaset, artan jeopolitik riskler ve ABD'nin yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında dün yaşanan sert düşüşe paralel olarak yükselen Dolar/TL ve Euro/TL bugün gün içinde de yükselişini sürdürdü. 

Trump'ın Rusya'yı hedef alan açıklamalarıyla 4.19'un üzerine çıkan dolar, akşam saatlerinde 4.13'ün altına düştü. Euro ise TSİ 22:17 itibariyle 5.10'un altında seyrediyor. 


Trump: Hazır ol Rusya, füzeler Suriye'ye geliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamada, "Hazır ol Rusya, füzeler Suriye'ye geliyor" ifadesini kullandı. Söz konusu gelişmenin ardından dolar/TL 4.14'lü seviyelerden sıçrayalarak 4.1934 ile yeni rekorunu kaydetti. Kurda günlük yükseliş yüzde 1.85'i buldu.

Euro/TL, Trump'ın açıklamasının ardından 5.1938 ile yeni rekorunu kaydetti. Döviz sepeti ise 4.6927 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.


Gelişen piyasalarda en fazla düşen para Rus Rublesi oldu

Gelişmelerin ardından Bloomberg'ün takip ettiği 24 gelişen piyasa parası arasında dolar karşısında Çarşamba günü en fazla değer kaybeden yüzde 2.86 ile Rus Rublesi olurken, Türk Lirası en fazla düşen ikinci para oldu.

Tacirler Yatırım Baş Ekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen belirli bir seviyeden sonra kurda hızlanan bir artış görüldüğünü belirterek "Artık spekülatif artışları son yıllarda çokça görüyoruz. Ciddi değer kaybından bahsediyoruz. Merkez Bankası'nın mart ayı toplantısından beri sepet yüzde 7'nin üzerinde değer kaybetmiş..Ekonomiyi zorlayıcı seviyelere geldik" dedi.

Alnus Yatırım Genel Müdürü Egemen Kaya kurdaki harekete dair "gelişen piyasalarda Türkiye, Güney Afrika, Rusya tarzı ülkelerde son dönemde daha fazla satış var.

Türkiye'ye bakınca yüksek enflasyon, yüksek cari açık, bütçe açığının beklenenenden yukarı gelmesi, faiz artırımları beklenirken bu artışların gerçekleşmeyecek olması imajının yerleşmesi, bununla beraber büyük şirketlerde yapılandırmalarla piyasada "acaba ne oluyor" fiyatlaması yapıldı. Buna benzer fiyatlamayı kasım ayında da görmüştük ama orada Merkez Bankası'nin "faiz artışı yapabiliriz" şeklindeki söylemleriyle 3.97'lere kadar gelen kur 3.73'lere kadar çekilmişti. Şimdi piyasada bu beklenti yok." değerlendirmesini yaptı.

Kaya Rusya'ya ABD'nin ve bazı Avrupa ülkelerinin uyguladığı ambargoların ardından Rusya piyasalarındaki gelişmelerin de etkili olduğuna dikkat çekti.

Londra'daki Rabobank'ta stratejist olan Piotr Matys "Para politikası otoritesi Lira'daki değer kaybını durdurabilir veya en azından yavaşlatabilir ancak Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın içerideki gelişmeler nedeniyle faiz artışı için sınırlı alanı olduğu da biliniyor" değerlendirmesini yaptı.

TCMB NE YAPAR?

Stratejist Arzu Odabaşı Bloomberg HT'ye piyasadaki bu tansiyonun bir süre daha yüksek kalabileceğini belirterek "Nisan Mayıs stresin arttığı bir yapıda geçecek gibi duruyor..." dedi.

Odabaşı "Şu an sıcak bir dönemden geçiyoruz. Risk primimiz genelde Nisan - Mayıs gibi artıyor, bu dönemde genelde dolar yukarı fırlıyor, Borsalar düşüyor. Merkez Bankası "ben de buradayım" demek isteyebilir, bu volatilitenin nerede olacağıyla şekillenebilir. Ancak faiz artışıyla piyasaların durulmadığı günleri de gördük. Faiz artışı olsa bile yeterli olmayabilir. Suriye, Rusya, Çin, İran ve ABD'de denge nerede oluşacak görmek lazım" dedi.

"DÜŞÜŞTE 2 SEBEP"

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova dolar endeksinin düşük seviyesine rağmen TL'nin yüksek hareketlenmesinin 2 sebebi olduğunu söyledi. Arzova; "Bunlar dış ve iç siyaset. Geçen hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek özelinde ortaya çıkan haberler ve piyasaların verdiği tepki, arkasından faiz konusu kurda etki yaptı. Ardından hafta sonu Suriye'de yaşananlar ve ABD'nin harekat yapacağını söylemesi gerilimi arttırdı." dedi.

 

(22:00'de güncellendi)