Advertisement

Oyak Renault, bugün itibarıyla yeni bir rekora imza atarak 6 milyonuncu otomobilin ve 5,5 milyonuncu motorun üretimini gerçekleştirdi.

Oyak Renault'dan yapılan açıklamaya göre, yarım asır önce Türkiye'de binek araç üretimine başlayan ve otomobil üretiminde liderliğini koruyan şirket, bugün 6 milyonuncu otomobilini banttan indirdi ve 5,5 milyonuncu motor üretimini gerçekleştirdi.

Üretilen 6 milyonuncu araç Polonya'ya ihraç edilen Renault Megane Sedan olurken, söz konusu otomobil, Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, Renault üst yönetiminden yetkililer ve tüm çalışanların katıldığı bir törenle üretim bandından indirildi.

Antoine Aoun, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Renault markasının birçok araç modelinin Bursa'da doğup dünyaya ihraç edildiğini belirterek, Türkiye'de otomobil üretimine başladıkları 1971 yılından bu yana liderliği koruyarak otomobil pazarına yön vermenin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Başlangıçta 20 bin olan araç üretim kapasitelerinin bugün 360 binlere yükseldiğini aktaran Aoun, "1970'li yıllardan günümüze Türkiye'de üretilen her iki otomobilden birinde Oyak Renault imzası var. Bugün ise yeni bir rekor kırarak 6 milyonuncu otomobili banttan indirmenin, 5,5 milyonuncu motoru üretmenin sevinci ve mutluluğunu yaşıyoruz. Renault Grubu'nun dünyadaki en önemli üretim merkezlerinden biri olarak bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da rekorlarımızı yenilemeye ve başarılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- Otomobil ihracatının 3'te biri Oyak Renault'dan

Oyak Renault, 1971 yılında Renault 12 modeliyle üretime başladı ve yıllar içerisinde Renault 9, Renault 11, Renault 21, Renault 19, Megane Sedan, Megane Wagon, Symbol, Clio, Fluence, Megane HB, elektrik motorlu Fluence ZE'den oluşan birçok farklı model ve 17 farklı kasa üretti.

Karoseri Montaj Fabrikası, Mekanik Şasi Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi ile bir Uluslararası Lojistik Merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu'nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri haline geldi.

Oyak Renault 2017'de sadece araç üretimiyle değil, mekanik aksam ve parça imalatında da rekorlara imza attı. Geçen yıl 599 bin 335 motor, 271 bin 174 vites kutusu, 383 bin 577 şasi takımı üretildi.

Bursa'da üretilen mekanik aksamlar, Uluslararası Lojistik Merkezi aracılığıyla Renault Grubu fabrikalarında kullanılmak üzere ihraç edildi.

Türkiye'nin 2017 yılında ihraç ettiği 921 bin otomobilin 287 bin 915'i Oyak Renault tarafından üretildi. Oyak Renault, 70'e yakın ülkeye yaptığı ihracatla, Türkiye'nin toplam otomobil ihracatının yüzde 31'ini gerçekleştirdi.

AA