Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Piyasaların merakla beklediği TCMB kararı bugün açıklanacak.

Kimi uzmanlar bankanın seçim öncesi bir adım atmaktan kaçınacğaını belirtirken kimileri MB'nin ufak da olsa bir faiz artışı yapabileceğini belirtiyor, bazı yabancı kurumlar ise yüksek faiz artışı bekliyor.

- 25 BAZ PUAN

Tacirler Yatırım Baş Ekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen "beklentimiz GLP'de 25 baz puan faiz artışı.. Beklentilerin bu kadar çeşitli olması belirsizliklerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Hiçbir şey yapmayacak diyen var, 150 baz puan yapar diyen var, sadeleştirme bekleyen var. Piyasaya bakılınca 50, belki biraz üstünde bir artışı fiyatlıyor gibi görünüyor.

Enflasyon söz konusu olunca zaten faiz artış gerekliliği kendini gösteriyor ama bu kadar düşük faiz artışı beklememizin nedeni şu; Merkez Bankası ekstra faiz artışıyla ekonomiyi boğmak istemiyor olabilir. Bu nedenle yüksek faiz artışını gerekli görmeyeceğini düşünüyoruz. 75 - 100 baz puanlık artış büyük bir sürpriz olur" diye konuştu.

Gökşen 25 baz puanlık faiz artışının piyasada ilk etapta negatif bile algılanabileceğini belirtti.

ABN Amro da faizin 25 baz puan artırılacağını veya artırılmayacağını öngördü.- 50 BAZ PUAN

Bloomberg HT Araştırma’nın anketine katılan toplam 21 kurumun medyan beklentisi; geç likidite penceresinde 50 baz puan artış yapılması yönünde.

QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı 50 baz puanlık faiz artışı beklediğini, 25 baz puanlık artışın yetersiz olacağını söyledi.

Kanlı "Türk Lirası bu seviyelere Merkez Bankası bir şey yapacak beklentisiyle geldi. Bir adım atmazsa seçim kararı alındığı gün sert geri geldiği gibi sert biçimde yukarı gider. Dolayısıyla bir şey yapmak zorunda. 50 baz puanlık artış TL'yi istikrara kavuşturur" ifadesini kullandı.

Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berrin Önder Bloomberg HT'ye Merkez Bankası'nın GLP faizini artırabileceğini, 50 baz puanlık bir artışla kurdaki artışın önüne geçmenin zor olduğunu sözlerine ekledi.

TD Securities ve Credit Agricole de 50'şer baz puan artırım bekliyor.

- FAİZ ARTIŞI BEKLEMEYENLER

Odeabank Ekonomisti Şakir Turan Bloomberg HT'ye Merkez Bankası'ndan bir değişiklik beklemediğini söyledi. Turan erken seçim kararının MB'nin bekleme stratejisini sürdürmesine destek olan bir unsur olduğunu, faiz dışındaki araçların kurun yükselişini sınırlamak üzere kullanılabileceğine dikkat çekti.

Işık FX Genel Müdürü Veli Kocatürk de faiz artışı beklemiyor. Kocatürk "Şahsi düşüncem faizleri değiştirmeyeceği yönünde. Çünkü Türkiye seçime hazırlanıyor ve bu dönemlerde Merkez Bankası adım atmak istemiyor. Piyasa da biraz sakin gidiyor. Faiz artırmayabilir. Ama faiz artışı ihtiyacı var. 50 baz puanlık artş fiyatlandı, faiz artırsa da etkisi uzun süreli olmaz. Kur belki 4.05'e gelebilir ama bu etki daha sonra ortadan kaybolur. 100 baz puanlık artışın etkisi olabilir 4'ün altı dahi test edilebilir" diye konuştu.  

Goldman Sachs'a göre de TCMB faizlerde değişikliğe gitmeyecek.

Rabobank ve Barclays ise faizlerde 100 baz puan artış bekleyen kurumlar arasında.

Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün saat 14:00'te açıklanacak.