Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Hisse senedi piyasaları Cuma günü karışık bir seyir izledi. ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların bir dizi katalizörü hazmetmeleri ile birlikte, hafifçe düşerken, Avrupa hisse senetleri yükselişe geçmeden önce yön bulmakta zorlandı ve Asya hisse senetleri yukarı yönde hareket etti.

ABD Hazine tahvilleri, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden daha fazla soğuduğunu gösteren verinin ardından kazancını geri verirken, dolar güç kazandı. Ancak Avrupa'nın hayalkırıklığı yaratan büyüme verileri sterlin ve euroyu olumsuz etkiledi. İngiltere ekonomisi 2012'den bu yana en zayıf büyümesini gösterirken, Fransa ve İspanya'dan gelen veriler de durgundu. Teknoloji şirketlerinin karlarına yönelik iyimserliğin tekrar ön plana çıkması ve Kore yarımadasında barışa doğru ilerleme sağlanması Asya hisse senetlerini destekledi.

Bugün açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamları, konjonktürel olarak zirvenin görüldüğüne ilişkin işaretlerin gelmesi ve yükselen faizlerden kaynaklanabilecek zorluklardan dolayı, yatırımcıların düşüncelerini meşgul eden küresel ekonominin sağlığına ilişkin son işaretleri oluşturdu. Durgun gelen büyüme rakamları, hem güçlü şirket karları hem de azalan jeopolitik gerginliklerin olumlu etkilerini dengeliyor.

Diğer taraftan, yen, Japonya Merkez Bankası'nın, beklentilere paralel olarak, teşvikleri sürdürme kararı almasının ardından hafifçe geriledi. Güney Kore wonu, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in 70 yıldır süren savaşı bu yıl sonlandırma konusunda anlaşmaya varmasının ardından değer kazandı. Emtia grubu, petrol öncülüğünde geri çekildi.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:34'te yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu ve 12 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi.

*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.8 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek 11 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini yaptı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselerek 15 haftanın zirvesine çıktı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.2066 ile 15 haftanın en düşük seviyesine indi.

*Sterllin dolar karşısında yüzde 1.1 ile yaklaşık altı ayın en büyük düşüşünü yaparak 1.376 ile 15 haftanın en düşüğüne indi.

*Japon Yeni dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 109.42 seviyesine indi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 2.98'e indi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.58 ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan ile son bir haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 1.489 ile bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

*Brent petrolü yüzde 0.2 düşerek varil başına 74.56 dolara geriledi.

*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,318.69 dolara çıktı.

*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 2.3 ile 11 haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek ton başına 6,805.00 dolar ile üç haftanın en düşüğüne indi.

*LME aluminyum yüzde 1.4 düşerek ton başına 2,242.50 dolara geriledi.

(16:15'te güncellendi)