Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye hisseleri yaklaşık on yılın en ucuz seviyesinde bulunuyor; buna karşın bu durum “kolay bir galibiyet” olacağı anlamına gelmiyor.

Yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim ilanıyla birlikte 19 aylık siyasi belirsizlik sürecinin 2 aya inmesinin piyasalarda coşkuya neden olmasından iki hafta sonra, yükselişin dayanak noktalarını tekrar değerlendirmeye başladı.

Ekonomi hala aşırı ısınıyor ve analistler kolay bir galibiyet olacağından şüphe etmeye başlıyorlar.

Yatırımcıların haberlere yönelik ilk tepkilerini tekrar değerlendirmesiyle birlikte Türk hisse senetleri Mayıs 2016'dan bu yana en sert aylık düşüşüne yönelerek, Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi'nde fiyat/tahmini kazanç rasyosunu 7.2'ye çekti.

Halihazırda gelişen piyasalar arasında en ucuzlar arasında yer alan gösterge endeks, şimdi 2009'dan beri en ucuz çarpan ile işlem görüyor. Türk Lirası, Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftaki 75 baz puanlık faiz artırımına karşın fazla değişmedi.

Londra'da Blackfriars Asset Management fon yöneticisi Anastasia Levashova, “Yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turda kazanacağı ve AK Parti – MHP ittifakının çoğunluğu elde edeceği varsayımıyla hareket ediyor.” dedi ve “Piyasa, yeni unsurlar görmeye başladı.” diye devam etti.

Bloomberg News