Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD ekonomisi uzmanlarına göre 1930 yılı yeniden yaşanabilir.

Aralarında Nobel ödüllü uzmanların ve eski başkan yardımcılarının da bulunduğu 1,100 ekonomist, Donald Trump'ı küresel ticarete ilişkin yaklaşımı konusunda uyarmak için mektup imzaladı.

Söz konusu mektubun çok sayıda bölümü 1930 yılında yazılmış bir başka mektuptan alınmış; diğer mektup ise ABD'de Büyük Bunalım'a dönüşen sürecin başındaki korumacı önlemlere karşı uyarı amacıyla yazılmış.

Perşembe günü yayınlanacak mektupta, “Kongre, ekonomistlerin tavsiyesinin 1930 yılında dinlemedi ve bedelini tüm ülke çapında ABD'liler ödedi. 1930'dan bu yana pek çok şey değişti - örneğin, dış ticaret ekonomimiz için artık önemli ölçüde daha önemli; fakat ekonominin temel prensipleri değişmedi.” ifadeleri yer aldı.

ABD Başkanı Trump, ticaret savaşından kaçınma görüşmeleri için bu hafta Çin'e seyahat gerçekleştirecek. Aynı zamanda ABD Başkanı, bazı ülkeleri çelik ve alüminyum tarifesinden kalıcı olarak muaf tutma konusunu değerlendirecek.

Söz konusu mektubu organize eden Ulusal Vergi Mükellefleri Birliği serbest ticaret teşebbüsü direktörü Bryan Riley, “Ekonomistler korumacı ticaret politikasına muhalefette büyük ölçüde bir duruyor.” dedi.