Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, davaya bakan Yargıç Richard Berman'ın açıkladığı karara göre 32 ay hapis cezası aldı.

Davanın yargıcı Berman, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Attila hakkındaki kararını açıkladı.

Sabah saatlerinde başlayan ceza duruşmasının sonunda açıklanan karara göre Atilla, 32 ay hapis cezası aldı. Yaklaşık 14 aydır hapiste bulunan Atilla'nın hapiste geçirdiği sürenin 32 aydan düşüleceği bildirildi.

Atilla'nın avukatları kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

ABD'deki İran yaptırımları davasında 3 Ocak'taki duruşmadan suçlu bulunan Atilla'nın ceza duruşması son olarak 7 Mayıs'tan 16 Mayıs'a ertelenmişti.

Savcılık ise davanın yargıcı Berman'dan Atilla için 188 aydan fazla (15,5 yıl) hapis ile 50 bin ila 500 bin dolar para cezası vermesini talep ediyordu.

Atilla'nın avukatları ayrıca, bu davanın benzersiz bir dava olduğuna, İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden birçok uluslararası bankaya sadece para cezası kesilip hiçbir çalışanına dava açılmazken ABD ile hiçbir bağlantısı bulunmayan Atilla'nın yargılandığına ve kanıtların Atilla'nın, ''aç gözlülüğünün peşinden giden, bu entrikanın mimarı Rıza Sarraf'ın komplosuna alet edilen bir devlet memuru olduğunu gösterdiğine'' dikkati çekmişti.

Jüri, Atilla'yı hakkındaki 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulmuş, "kara para aklama" suçlamasında ise masum olduğuna karar vermişti.

ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf, yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’da hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla ise 27 Mart 2017 New York'ta gözaltına alınmış ve davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

Karara ilişkin yorumlar:


Bloomberght'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk olan TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Hakan Atilla davasından çıkan kararın piyasalarda olumlu bir etkisi olduğu ifade ederek şunları aktardı:

"Bu cezanın böyle gelmesi ve hakim'in çok önemli açıklamaları oldu. Hakan Bey'in cezasını hafifletecek çok önemli unsurlar olduğu ama bu unsurların Halkbanksı'na geçişinin tam olarak olmadığı yönünde bazı yorumlar yaptı. Bu cezanın piyasa üzerinde etkisi olacaktır. Dolar/TL 'de 4.43-41 hareketi görüyoruz, olumlu. Halkbank hisseleri bugünü yüzde 3 yukarıda kapattı. İzleyeciler bizden Halkbank hisselerinin yarınki hareketini soracaktır. Bu açıklamalar tabiki pozitif."

Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert, Hakan Atilla davasının kişisel bir dava olduğunu ve Halkbank'ın henüz açıklanmayan kararına ilişkin bir çıkarım yapmanın doğru olmadığını aktardı.

"Davayı takip eden sosyal medya hesaplarındaki açıklamalara baktğımızda bunun piyasada fiyatlamalara çok yansıyacak bir şey olmayacağını göreceğiz. Bu ceza 32 ay geldi, Halkbank'a gelmesi beklenen ceza da düşük olacak gibi bir çıkarımda bulunmak son derece sağlıksız olacaktır. Bu olası cezanın ne zaman geleceğine dair hiçbir bilgimiz yok.Hakan Atilla'ya verilecen cezadan(kişisel dava) Halkbank'ın olası cezasına ilişkin çıkarım yapmak anlamsızdır"

Tufan Cömert ayrıca Halkbank hisselerinin şu anda bulunduğu seviyeye ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
"Bankacılık Endeksi çok uzun zamandır Sınai Endeksi'nin altında hareket ediyor.Halkbank, Bankacılık Endeksi'nden de kötü performans gösteriyor. Halkbank'ın taşınmazlarını koysak fiyat/kazanç oranında daha yüksek gelir"