Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Ticaret Odası, ABD yönetimini gümrük vergisi kararını uygulamaya koymama konusunda uyardı. ABD Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, "Vergi sistemi sadece ABD'li sanayicileri maliyetleri arttırarak olumsuz etkilemekle kalmayacak, inşaat sektörünü ve sektörlerdeki istihdam seviyesini de etkileyecek.Vergi uygulanan ülkelerden gelen misilleme kararları ayrıca ekonomik ivmelenmeyi bozabilir" ifadeleri yer aldı.

ABD dünyanın en büyük çelik ithalatçısı

 

ABD Ticaret Odası, ABD çelik fiyatlarının hali hazırda Çin ve Avrupa'dan yüzde 50 daha yüksek olduğunu ve alüminyum fiyatlarının volatilitesinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek,"Yeni uygulama bu zorluklara önemli bir miltarda katkıda bulunabilir" dedi.

Fiyatlar yükseliyor

Motors Co., Ford Motor Co., Volkswagen AG gibi oto üreticilerin yer aldığı birlik, genişleyen gümrük vergisinin dolaylı yoldan tüketicileri ve ABD menşeli ürünlerin fiyatlarını arttıracağı açıklamasını yaptı.

ABD Uluslararası Otomobil Bayileri Derneği Başkanı Cody Lusk kararın ana ürünlerde fiyat artışına neden olacağını ifade ederek, "ABD'li tüketiciler, ticaret partnerlerimizle ticaret savaşının darbesine maruz kalmaya devam edecek. Alüminyum ve çeliğe uygulanan gümrük vergisi bir yılda milyonlarca yeni araç satın alan ABD'li tüketiciler üzerinde olumsuz etkiye sahip olacak" dedi.