Advertisement

Merkezi ABD'de bulunan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs'ın yıl sonu enflasyon beklentisi %13 olarak belirlendi. Banka bugün açıklanacak veride Mayıs enflasyonunun yüzde 11.7'ye yükselmesini bekliyor.

Goldman Analistleri yaptıkları açıklamada, "Ekonomik görünüm ve faiz artışı etkinliği, ekonominin yavaşlamasına ve mali koşulların sıkılaşmasına izin verilip verilmeyeceğine bağlı" ifadelerine yer verdi.

"TL DAHA DA ZAYIFLAYABİLİR"

Açıklamada "Enflasyon sürpriz bir şekilde yüksek gelirse, TL daha da zayıflayabilir ve piyasa faiz artışını fiyatlamaya başlayabilir. Bu durumda seçimlere yaklaşırken, TL'deki sert düşüşü önlemek için TCMB'nin bir tepki vermesi olası hale gelebilir " denildi.

Banka, 2019 sonunda eflasyonunun tek haneye gerilemesini beklediğini söyleyerek şu ifadeleri aktardı:

"Enflasyon yapışkan kalmaya devam ederken, riskler yukarı yönlü kalabilir.  TL'nin hareketinin vadeli TL işlemlerinde kullanılan faiz oranı (forward) ile paralel kalacağını varsayarak, 2019 sonunda enflasyon oranının tek haneye düşmesini bekliyoruz"

Goldman Sachs, 2019 yıl sonu enflasyon beklentisini %9'a revize etti. Banka ayrıca 7 Haziran'daki TCMB toplantısında faz değişikliği beklemediğini açıkladı.