Advertisement

Asya para birimleri, politik risklerdeki ve ticaret savaşına dair tehditlerdeki gerileme sonucu Güney Kore Wonu öncülüğünde yükseldi. Tahviller düşerken, hisseler, ABD işsizizlik verisinin, dünyanın en büyük ekonomisine dair iyimserliği desteklemesinin ardından yükseldi.

 

Hong Kong'da Asya Döviz stratejisti Ken Cheıng, "Euro Bölgesi'ndek istikrarlı siyasi durum, Asya para birimlerine yönelik algıya yardım ediyor " dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düşerken, 10 yıllık tahvil faizi bir baz puan artarak dördüncü günde de yükseldi ve yüzde 2.92 seviyesine geldi. MSCI EM Asya Endeksi üçüncü günde de yükselirken Hong Kong Borsaları yükselişe öncülük ettiler.

Güney Kore Wonu, Trump ve Kim arasında gelecek hafta Singapur'da gerçekleşmesi beklenen görüşmeye dair olasılıkların artmasıyla yükselişini üçüncü haftaya taşıdı. Avustralya Doları, perakende satış verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle yükselirken, Japon Yeni, güvenli limana yönelik talebin azalmasıyla değer kaybetti.

Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini yüzde 0.2 azaltırken, ters repo ile piyasaya 20 milyar Çin Yuanı (3.1 milyar Dolar) fon sağladı.ABD Doları/ Hindistan Rupisi paritesinde, 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar geçen hafta yüzde 1.3 düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi.

Endonezya Rupisi, Haziran 2017'den bu yana gerçekleşen en uzun yükseliş sürecini altıncı güne çıkardı. Tayland'da yabancı fonlar, Tayland tahvilleri satışlarını yedinci günde de sürüdürüken bu durum Mart'ın sonundan itibaren en uzun süreç oldu.