Advertisement

TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aşçıoğlu Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında seçim sonrası piyasa senaryolarını değerlendirdi.

Seçimlerin ilk turda belli olmasının piyasa için en mükemmel senaryo olacağını öngören Aşçıoğlu "Aslolan şu; mevcutta seçimin bir an evvel hallolup ülkeyi yönetecek kadroların belirlenmesi. 15 yıldır ekonomi politikalarında süregelen bir takım yöntemler var ama seçimden sonra aynen devam edilecek mi yoksa farklı şeyler mi ortaya çıkacak bu net değil.." dedi.

"RAHATLAMA GELİR"

Aşçıoğlu "Dolayısıyla seçim sonrası hükümet düzeninin kurulması önemli. Seçim ilk turda hallolursa -ki bu en mükemmel senaryo olur- hemen sonra bir durulma, bir rahatlama gelir düşüncesindeyim" diye konuştu.

Seçimin 2. tura kalmasını piyasaların negatif fiyatlayacağını belirten Aşçıoğlu "ilk turda hallolacak bir seçim ekonominin ve Türkiye'nin daha hayrına gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.
 
"FAİZ ARTIŞINA GEREK YOK"

Yüksek gelen enflasyon sonrası Merkez Bankası'nın faiz artırmasına gerek olmadığını belirten Aşçıoğlu "Şahsen ben bu aşamadan sonra yapmayı tercih etmezdim. Bence gerek yok, çünkü siz verdikçe piyasa daha fazlası istenir. Yapılması gereken yapıldı. Dövizdeki ilk hareketin başladığı noktada eğer faiz artışı yapılmış olsaydı belki bunları da konuşmayacaktık. Çok beklenmiş olması şu anda geri çekilmelerin de miktarını sınırlandırıyor." diye konuştu.