Advertisement

2017'nin son çeyreğinde % 7.3 büyüyen Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde % 7 oranında büyümesi bekleniyor.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş Bloomberg HT'ye büyümenin kur-faiz hareketinin etkisiyle sonraki aylarda gerileyebileceğini, ancak ilk çeyrek büyümesinin bundan etkilenmeyebileceğini bildirdi.

Erbaş "Bazı yatırımlarda kurun hızlı yukarı gitmesi kar marjını çok hızlı düşürüyor. Yani kur 3 TL civarındaysa daha sonra 4.60 kur gördüğünüzde ya kar marjını daraltıyorsunuz, ya da yatırımdan vazgeçiyorsunuz.

Faiz tarafında da yatırım yaparken alacağınız kredilerde %22-23'ler konuşuluyor. Bu durumda mevcut faizlerle yatırım yapıp oradan geri dönüş beklentisi uzaklaştıkça yatırımlar biraz öteleniyor. 1. çeyrek büyüme verisi bu kur - faiz hareketini tam olarak yansıtmayabilir ama büyümede sonrasında düşüş olacağını düşünüyorum." dedi. Erbaş 2018 için büyüme beklentisinin %3.5-4 civarında olduğunu söyledi.


Şekerbank Ekonomisti Gülay Elif Girgin ilk çeyrek için % 7 civarında bir rakam geleceğini, bu yıl için % 4.5 - % 5'lik büyüme öngördüklerini söyledi.

Odea Bank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Müdürü Şakir Turan ise AA'ya 2018 ilk çeyrekte GSYH'nin bir önceki döneme göre yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 7,4 büyüdüğünü tahmin ettiklerini belirterek, "Bu dönemde net dış talep büyümeyi sınırlayıcı bir faktör olsa da iç talep bileşenlerinin etkisiyle Türkiye ekonomisinin güçlü bir büyüme kaydettiğini öngörüyoruz. Bu çerçevede özel sektör tüketim ve yatırım harcamalarının yanında kamunun harcamalarının geride kalan dönemde büyümeye belirgin katkı yapmış olabileceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Mayıs ayının sonunda Türkiye için 2018 büyüme tahminini yüzde 4'ten yüzde 2,5'e indirmişti. 

Yarın cari denge, Çarşamba günü ise Nisan ayı sanayi üretim verisi de bu hafta açıklanacak.