Advertisement

Asya para birimleri, G-7 zirvesinde tam bir fikir birliği sağlanamamasının ardından ve Trum-Kim görüşmesi öncesinde Güney Kore Wonu öncülüğünde yükseldi. Hazine bonoları ve hisseler ise Kospi Endeksi dışında çoğunlukla düştü.

Singapur'da ANZ Bank'ta Asya araştırma müdürü Khoon Goh, "Kore varlıkları zaten kısmen fiyatlandırıldığı için Trump-Kim görüşmesinin piyasaya muhtemelen çok fazla bir etki olmayacak. Fed ve AMB toplantıları ise çok önemli, piyasalar tarafından, Fed'in daha fazla faiz artışına gidip gitmeyeceğine ve AMB'nin parasal genişlemeyi bu yıl sona erdirip erdirmeyeceğine dair işaretler gözlenecek" dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.3 düşmesinin ardından yüzde 0.1 değer kaybetti. MSCI EM Asya Endeksi geçen hafta yüzde 1.3'lük kazancının ardından yükseldi

Japon Yeni üçüncü günde de yükselirken, Güney Kore Wonu Asya para birimlerinin yükselişine öncülül yaptı, Filipinler Pesosu düştü. Avustralya Endeonezya piyasaları resmi tatil nedeiyle kapalı.

Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini ikinci günde de yüzde 0.1 azalttı. ABD Doları/Hindistan Rupisi paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar yatay seyretti. Malezya'da Pazartesi günü açıklanacak sanayi üretimi verisinde beklenti Nisan'da yüzde 4.4'e yükseldi. Filipinler Pesosu 2006'nın ırtasından bu yana en düşük seviyeye geriledi