Advertisement

Asya'da işlem gören hisse senetleri, traderların Trump yönetiminin Çin yatırımlarına karşı uygulayacağı tedbirlerin sertliğini azaltması konusunda kuşkularını sürdürmeleri ile birlirlikte düşüşünü yeniden başlattı. ABD Hazine tahvillerinin faizleri sakin seyrederken, gelişmekte olan ülke paraları değer kaybetti.

Japonya ve Güney Kore hisse senetleri değer kaybederken, gelişen piyasa hisseleri düştü ve Avrupa endeks vadeli kontratları aşağı yönde açılışı işaret etti. Çin hisse senetleri, ülke varlıklarına ilişkin kaygıların sürmesi ve yuanın baskı altında kalmaya devam etmesi ile birlikte kazançlarını sürdüremedi. Dolar fazla değişmezken, MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış ticaret konusunda sertliği daha az tedbirler uygulama kararının Çin konusunda daha yumuşak bir tutum takındığı anlamına gelmediğini söyledi. Bu yorumlar, Beyaz Saray'ın dış ticaret konusundaki katı tutumunu yeniden ön plana çıkardı ve yatırımcılar önemli ortaklar ile anlaşmazlıkların artıp azalmasının etkilerini değerlendirmeye çalışıyorlar. Çin'de, yuanın 2015 yılından bu yana en hızlı değer kaybı, Amerika ile artan anlaşmazlıklara yeni bir boyut katıyor.

Diğer taraftan, Hindistan rupisi, ham petrol fiyatlarındaki yükseliş ve gelişen piyasalardaki satış dalgasının tekrar başlaması ile birlikte tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Endonezya rupisi, merkez bankasının Cuma günü faiz artırımına gitmesinin beklenmesine rağmen Ekim 2015'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Petrol, ABD'de stokların yaklaşık iki yılın en sert düşüşünü göstermesi ile birlikte en son 2014'te görülen seviyelere çıkmasının ardından gevşedi.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Endonezya merkez bankası para politikasını açıklayacak.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayı kişisel harcamalar verisinin üst üste üçüncü ayda da artması bekleniyor.

*Çin'de Cumartesi günü imalat ve imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.3 aşağıda kapandı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.1 geriledi.

*Hong Kong’da Hang Seng dalgalı seyretti.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 ve hm Şanghay hem de Shenzen'de işlem gören hisseleri içeren CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 düştü..

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 geriledi ve 2015'in 3'üncü çeyreğinden bu yana en kötü çeyrek dönem performansına yöneldi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.6 tırmanarak son bir haftanın en yüksek seviyesini görmesinin ardından yatay seyretti.

*Japon yeni dolar karşısında kazançlarını geri vererek 110.30'a indi ve öncekş kapanış seviyesine yaklaştı.

*Euro dolar karşısında 1.1558 seviyelerinde seyretti.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan düştükten sonra yüzde 2.83 seviyelerinde yatay seyretti.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan kaybederek yüzde 2.62'ye indi.

Emtia

*Altın ons başına 1,252.52 dolar seviyelerinde yatay seyretti.

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 3.2 ralli yaptıktan sonra yüzde 0.4 gerileyerek varil başına 72.46 dolara düştü.