Advertisement

Son senelerde TÜSİAD'ın "Sanayi 4.0" projeleri üstünde çalıştığını belirten İnci bu kapsamda "Sanayide Dijital Dönüşüm Hızlandırıcı Programı"nı hazırladıklarını, amaçlarının sanayide gelişimi hızlandırmak olduğunu söyledi.

İnci konuya dair "Sanayi 4.0" projeleri üstünde çalışılıyor ve bunun farkındalığını artırmak için çalışılıyor, çeşitli raporlar hazırlanıyor. Bunların sonucunda tabi sanayide teknoloji kullanıcılarıyla teknoloji tedarikçilerinin arasında bir kopukluk olduğunu ve burda bir fırsat alanı olduğunu farkettik. Dolayısıyla böyle bir ihtiyaçtan doğan "Sanayide Dijital Dönüşüm Hızlandırıcı Programı"nı yapmaya karar verdik.

Öncelikle burda ihtiyaç sahibi olan, teknoloji kullanıcılarından Sanayi 4.0'a ilişkin kendi problemlerini paylaşmalarını istedik, bu proje teknoloji kullanıcısıyla tedarikçilerini buluşturmayı amaçlıyor. Farklı sektörlerde ihtiyaçlar tanımlandı, şimdi mikro ve orta ölçekteki teknoloji tedarikçilerinden bu problemlere bir çözüm önerisiyle gelmelerini bekliyoruz" yorumunu yaptı.

Sanayide Dijital Dönüşüm Hızlandırıcı Programı"nın amacının farkındalık yaratmak olduğunu dile getiren İnci "Şu anda birçok sanayi firması 'bunun neresindeyiz'in tespitini yapıyor..Ağır yatırımlar gerekiyor, yani kolay birşey değil. Tabi bunu da Türkiye'de Türk tedarikçilerle yapmak çok önemli çünkü bu tarz firmalar için Avrupa'da ve dünyada da fırsat alanları var. Burada da biraz hızlanmamız gerekiyor, bizim de amacımız bu." diye konuştu.

Projeye yönelik çalışmaları hakkında bilgi veren İnci, "Üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri, Teknoparklar, bütün bu kanallara hem yazılı hem sözlü davetlerle ulaşmayı amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra bir başvuru Web sitesi açtık; tusiadsd2.org/ olarak..Şirketler buradan başvuru yapabilirler. Bu başvuruları aldıktan sonra bir ön eleme yapılacak, bir ürünü ve bir çözüme tabi olması gerekiyor tedarikçi firmanın; ardından teknoloji kullanıcısı şirketler kendi çözüm ortaklarıyla buluşacaklar. 3 ay gibi bir sürede projeyi ortaya koyacaklar, ve bunun uygulamasına bir sonraki aşamada geçilecek. Bu projede başarılı olan firmaların çözümleri ve hangi alanda nasıl bir değer ve katma değer sağladıkları başarı hikayeleri sunumlarıyla paylaşacağız." dedi.

"KENDİ TEKNOLOJİMİZİ YARATMALIYIZ"

"Türk şirketleri Sanayi 4.0'ın neresinde" sorusuna İnci "Çok geride değiliz ama değişen teknolojiyi yakalayabilmek önemli, eğer kendi teknoloji firmalarımızı yaratamazsak orada geride kalmamız çok mümkün. Dışarıya bağımlı kalmak bu konuda oldukça tehlikeli diye düşünüyorum. Çünkü dışarıdan alınan teknoloji kesildi mi siz ortada kalırsınız. O yüzden kendi teknolojimizi yaratmamız gerekiyor" yanıtını verdi.