Advertisement

Asya para birimleri ve hisselerin çoğu, haftasonu açıklanan verilerin yaklaşan ticaret savaşlarının ihracatı etkilemeye başladığını işaret etmesiyle düşüş yaşadı. Çin ve Malezya tahvilleri düştü.

Bank Of Singapur'da stratejist Sim Moh Siong, "Piyasa, özellikle 6 Temmuz'a yaklaşılırken ticari gerlim nedeniyle hâla kaygılı" açıklamasını yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Cuma günü yüzde 0.5 düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1 baz puan düşerek 2.86 oldu. MSCI EM Asya Endeksi, Cuma günü yüzde 2'lik sıçramanın ardından sınırlı olarak düştü.
Avustralya Doları ve Japon Yeni Asya para birimlerindeki düşüşe öncülük yaparken, Çin Yuanı ve Güney Kore Wonu'da değer kaybetti.Endonezya Rupiahı, Cuma günü beklenmedik şekilde 50 baz puan faiz artırımının ardından yatay seyretti.

Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini 6.6157 seviyesinde tutarken, Cuma'dan bu güne yatay seyretti.
Hong Kong piyasaları, resmi tatil nedeniyle kapalı. ABD Doları/ Hindistan Rupisi paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı konratlar yatay seyir izledi.

Endonezya Rupiahı, En donezya Merkez Bankası'nın (BI) Cuma günü politika faizini 50 baz puan artırmasından sonra elde ettiği yüzde 0.4'lük kazancın ardından yatay seyir izliyor. Filipinler'de, yabancı fonlar Cuma günü, 11 Mayıs'tan bu yana en büyük ülke tahvili alımını gerçekleştirdiler