Advertisement

Asya para birimleri, Pazartesi günü doların zayıflaması ve ticaretle ilgili daha kötü haberlerin gelmemesiyle genel olarak yükselirken, beklenenden kötü çıkan Singapur ihracat verisi Malezya Ringgiti ve Endonezya Rupiahı üzerinde baskı oluşturdu. Hazine bonoları ve hisseler düştü.

Singapur'da ANZ Bank'ta Asya araştırma müdürü Khoon Goh, "Hafifçe gerileyen dolar ve gerginlikteki azalma, açılışta Asya para birimlerine yardımcı oldu" açıklamasını yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi yüzde 0.2 düşmesinin ardından yatay seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2.86 seviyesinde. MSCI EM Asya Endeksi ikinci günde de düşerken Hong Kong hisseleri düşüşte öncü oldular. Japon Yeni iki günlük kazancına hazırlanırken, Avustralya Doları ikinci günde de düştü.

Güney Kore Wonu, Asya'da ki para birimlerinin kazançlarına öncülük yaptı. Endonezya'da Haziran ihracat verisi beklentilerin altında kaldı. Çin Merkez Bankası (PBOC), günlük yuan fiksingini yüzde 0.09 azalttı ve piyasaya 90 milyar yuan (13.5 milyar dolar) fon sağladı.

ABD Doları/Hindistan Rupisi paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar yatay seyir izledi. Endonezya Merkez Bankası, politika faizini beklendildiği gibi değiştirmeyerek yüzde 5.25 seviyesinde sabit tuttu.