Advertisement

Küresel piyasalarda bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları odak noktasında bulunurken, yurt içinde yoğun veri gündemi takip edilecek.

Hisse senedi piyasalarında, dün Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından güncellenen Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu ile ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvesinden gelen açıklamalar takip edilirken, bugün yatırımcıların odağında Powell'ın konuşma içeriği bulunuyor.

Fed Başkanı Powell, bugün 17.00'de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'nde altı aylık ekonomi ve para politikası sunumu gerçekleştirecek. Sunumunun ardından soruları yanıtlayacak olan Powell'ın, dünya gündemindeki ticaret savaşlarının ekonomiye etkilerine ilişkin de görüşlerini paylaşması bekleniyor.

IMF'nin DEG Raporu'nda küresel ekonomik büyümeye yönelik tahminler değişmemesine karşın, ABD ve ticaret partnerleri arasında yaşanan gerilimin, küresel ekonomiyi rayından çıkarabileceği uyarısında bulunuldu. IMF Başekonomisti Maurice Obstfeld de ABD'nin ticaret savaşından en kötü etkilenecek ülkelerden biri olacağına işaret etti. ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise zirve sonrasında yaptıkları açıklamalarla, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi yönünde istekli olduklarını ortaya koydu.

Analistler, Jerome Powell'ın sunum sonrası yapacağı soru-cevap kısmındaki açıklamaların önem taşıdığını, burada bankanın her üç ayda bir faiz artırmasının doğru olduğunu savunmasının beklendiğini bildirdi. Powell'ın açıklamalarında, ticaret savaşının bankanın faiz politikasını etkileyip etkilemeyeceğine dair ipuçları aranacağını da aktaran analistler, bugün ayrıca ABD'de sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verilerinin izleneceğini bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde sanayi üretim endeksi, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi verilerinin izleneceğini belirterek, yurt dışında ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını kaydetti.