Advertisement

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pazar günü yaptığı değerlendirmede, ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemde merkez bankasının faiz artırımlarını eleştirmesinin ardından, Fed'in faiz artırımlarının iyi olduğunu işaret etti.

Mnuchin, bir soru üzerine, ekonominin daha hızlı büyümesi ve enflasyonun yükselmesi ile birlikte, faiz artırımlarının Fed Başkanı Jerome Powell ve çalışma arkadaşlarının sorumluluğunda olduğu konusunda mutabık olduğunu belirtti.

Mnuchin, “Fox News Sunday”e yaptığı değerlendirmede, "Fed yüzde 2 enflasyonu hedefliyor," dedi ve "Görünen o ki, yüzde 2 enflasyonla birlikte, bunu yönetebilmek için, en azından hafifçe daha yüksek faiz oranına sahip olmak zorundayız" şeklinde görüş bildirdi.

Powell ve diğer Fed politika yapıcılarının, bu hafta gerçekleştirecekleri parasal strateji toplantısında,  büyük ölçüde, gösterge faizi sabit tutma kararı alması bekleniyor. Haziran ayında, Fed federal fonlar faizi için hedef aralığını 25 baz puan yükselterek yüzde 1.75-2.00 aralığına çıkarmış ve bu yılın ikinci yarısında 25'er baz puanlık iki faiz artırımına daha gidebileceğini işaret etmişti.

Mnuchin'in değerlendirmeleri, Trump'ın bazı ekonomistlerin merkez bankasının para politikasını siyasi müdahaleden bağımsız yürütme gücüne ilişkin endişelerinin artmasına neden olan bir dizi yorumundan sonra geldi.

Trump faiz artırımlarına karşı

Trump, 19 Temmuz'da CNBC'ye verdiği mülakatta, Fed'in faiz artırımlarına ilişkin rahatsızlığını dile getirmişti.

Trump, bu değerlendirmesinde, "Bu konuda memnun değilim," dedi ve "Ancak aynı zamanda Fed'in en iyi olduğunu hissettiklerini yapmalarına izin veriyorum" şeklinde konuştu. Trump ayrıca, Janet Yellen'ın yerine atadığı Jerome Powell'ı "çok iyi bir adam" olarak tanımladı.

Trump'ın bu yorumları, 20 yılı aşkın süredir devam eden, Beyaz Saray'ın para politikasına ilişkin yorumlardan kaçınma geleneğini yıktı ve bu durum, merkez bankasının bağımsızlığına ve düşük işsizlik ve istikrarlı fiyatlardan oluşan çifte amacına saygının dışına çıkma olarak değerlendirildi.

Mnuchin, başkanın faizlerin yukarı gitmesinden duyduğu "endişe"ye karşın, Fed'in bağımsızlığına saygı duyduğu konusunda ısrarcıydı. ABD Hazine Bakanı, "İdare olarak biz, mutlak bir şekilde Fed'in bağımsızlığını destekliyoruz" dedi

Finans piyasalarının faizlerde yükselişin süreceği beklentisine dikkat çeken Mnuchin, "Yegane soru, bunun nereye kadar ve ne kadar süreceği" dedi ve "Fed'in ekonomiyi yönetmekte çok dikkatli olacağını düşünüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.