Advertisement

Uluslararası Para Fonu(IMF), Yunanistan'ın geçtiğimiz sekiz senede kamusal yaşam üzerinde hüküm süren kurtarma paketine son vermesinden bir hafta önce, ülkedeki beklentilere dair olumsuz değerlendirmeler yaptı.

IMF tarafından yaıpılan açıklamada, Yunan hükümetinin mali ve cari işlem dengesizliklerini bitirdiği ve büyümeyi tekrar canlandırdığı belirtildi. Öte yandan açıklamada "riskler aşağı yöne eğilmiş durumda" olduğu vurgulandı.

IMF raporunda ayrıca Yunanistan'daki bankaların daha çok sermayeye ihtiyaç duyabileceği vurgulandı. IMF'nin bazı yetkilileri tarafından ülkenin uzun dönemli kamu borcunun sürdürülebilirliği, bütçe ve büyüme beklentilerinin gerçekçiliği de sorguladı.

Raporda, "Krizler ve pek çok bölgede tamamlayan reformlar Yunanistan'ın ekonomik beklentileri üzerinde baskı oluşturuyor. Yüksek kamu borcu, bankaların bilançolarının zayıf olması, sermaye kontrolüne bağlılık, yüksek işsizlik gibi sosyal göstergelerdeki olumsuz tabl, büyüme üzerinde yük oluşturuyor" ifadelerine yer verildi.

Yunanistan 2010 yılından bu yana kredi taahhüdüyle Euro Bölgesi ve IMF'den 300 milyar eurodan fazla para aldıktan sonra gelecek ay kurtarma programından çıkmayı planlıyor. IMF raporu Yunanistan Avrupa yetkililerinin kutlamalarını durdurmuş görünüyor.