Advertisement

Türkiye'nin ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artışla 14,1 milyar dolar oldu.

Temmuz ayı geçici ihracat verileri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katıldığı Ticaret Bakanlığı'ndaki toplantıyla açıklandı.

Buna göre, temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artışla 14,1 milyar dolara ulaştı. Bu, bugüne kadar ulaşılan en yüksek temmuz ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti. Şimdiye kadarki en yüksek temmuz ayı ihracatı 2014 yılında 13,3 milyar dolardı. Böylece temmuz ayı rekoru 761 milyon dolar artmış oldu.

Bu yıl haziran ayı hariç her ayda ihracat rekorları kırıldı. Mart ayında ise aylık rekorun da ötesinde tarihte ilk defa 15 milyar dolarlık ihracat barajı aşıldı.

Yılın 7 aylık döneminde ihracat yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara ulaştı.

Son 12 aylık ihracat ise 163,3 milyar dolarla yeni bir rekor kırdı.

Yıl sonunda 170 milyar dolar aşılarak tarihi bir rekora imza atılması hedefleniyor.

Pekcan, bugünün üretimle, yatırımla, ihracatla kalkınan Türkiye için güzel bir gün olduğunu belirterek, "Eskiden iki ayrı rakam açıklanıyordu. Şimdi iki bakanlık tek çatı altında birleştiği için olması gerektiği gibi artık bundan böyle TİM ile beraber aynı rakamı açıklayabiliyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilerek çok daha etkin ve hızlı bir yönetim sisteminin kurulduğunu ifade eden Pekcan, bu sistemin olumlu sonuçlarını ve bunların ekonomiye yansımalarını da izleme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Pekcan, iç piyasadaki ekonominin dinamikleri ne kadar etkin işlerse küresel pazarlardaki rekabetin de o kadar güçlü olacağını dile getirerek, "İhracatımız ne kadar güçlüyse ekonomimiz de o kadar güçlüdür. Yeni dönemde Bakanlığımızın çatısı altında resmin bütününe beraber bakma fırsatı bulacağız." ifadesini kullandı.

Kamu ve sivil toplumun güçlerini, fikirlerini birleştirerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak 21. yüzyılın şartlarına göre iç ve dış ticareti yapısal olarak güçlendirecek yeni adımlar atacaklarını vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde tüm paydaşlarımızla nitelikli iş birliği projelerine imza atacağız. Türkiye 2018 yılının başında iddialı büyüme hedefleri, iddialı turizm rakamları koymuş ve gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Günümüzün korumacılık ve ticaret rüzgarlarına rağmen ihracatta da kendi rekorumuzu kırıyoruz. Temmuz ayı ihracatımız yüzde 11,8 artarak 14,1 milyar dolar seviyesine ulaştı, bu tüm zamanların temmuz ayı için en yüksek rakamıdır. 12 aylık değerlendirmelere göre de bugüne kadar açıklanmış en yüksek rakam olan 163,3 milyar dolara ulaşmış bulunmaktayız. Aynı dönemde ithalatımız da yüzde 6,4 gerileyerek 20,1 milyar dolar seviyesine düşmüştür. Dolayısıyla cari açığımız da olumlu etkilendi, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58,7'den 70,1'e çıktı."

Pekcan, söz konusu dönemde Türkiye'nin 223 ülkeye ihracat yapar hale geldiğine dikkati çekerek, otomotiv sektörünün 2,8 milyar dolarla birinci sırada yer aldığını söyledi.

Savunma ve havacılık sektörü ihracatının yüzde 77 arttığına işaret eden Pekcan, "Cumhurbaşkanımızın Afrika kıtasına verdiği önemle Kuzey Afrika'ya ihracatımız yüzde 55, Afrika kıtasına ihracatımız yüzde 23 arttı. En çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, İngiltere, Amerika, en çok ithalat yaptığımız ülkeler de Çin, Rusya ve Almanya olarak kendini göstermektedir. Şu sıralar Orta Vadeli Program (OVP) çalışmaları devam ediyor. Orta vadede ihracatımızın 169 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir. Analiz sonuçları bu rakamı biraz daha aşacağımızı gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, hükümetin ve ihracatçıların ortak bir heyecan ve kararlılıkla çalıştığını vurgulayarak, Türkiye'nin küresel piyasalarda başarılı olmak için ihracata dayalı yatırım yapmak ve ihracatla kalkınmak zorunda olduğunu söyledi.

Dünyanın hızlı bir dönüşüm sürecinde olduğuna dikkati çeken Pekcan, "Dünyadaki 7,7 milyar nüfusun ortalama yıllık geliri 10 bin 400 dolar. Ülkemizde kişi başına düşen gelir 10 bin 600 dolar. Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için milli gelirimizi birkaç misline çıkarmak zorundayız. İhracatla gelirimizi yükseltmenin yolu 21. yüzyılın yükselen sektörlerinde daha fazla teknoloji, tasarım ve marka üretmektir. Biz geleceğin sektörlerine yatırım yapmak zorundayız." diye konuştu.

- "Türkiye önemli aktör olmaya devam edecek"

Pekcan, dünyanın enerji kaynaklarının gelecekte büyük ölçüde değişeceğini vurgulayarak, Türkiye'nin ihtiyaç duyacağı ve yükseleceği sektörleri daha fazla destekleyeceklerini dile getirdi.

Bu kapsamda, yazılım, yapay zeka ve diğer teknolojik alanlarda Türkiye'nin potansiyelini küresel piyasalara sunmak üzere "yeni nesil serbest bölgeler" kuracaklarını kaydeden Pekcan, dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkaracaklarını aktardı.

Pekcan, vatandaşın sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketmesi, Türk malı algısının güçlenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapacaklarını dile getirdi.

TİM'de kayıtlı 71 bin ihracatçı olduğunu anımsatan Pekcan, şunları kaydetti:

"Bunun 12 bini düzenli ihracat yapan firma. TOBB'a kayıtlı 1,5 milyon üyenin hiç ihracat yapmamış 100 binlik bölümü biraz destekle ihracat yapabilir. Bu 100 binlik potansiyelin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladık. Küresel ekonomide cesur ve yeni bir dünya kurulurken Türkiye olarak bu dünyanın önemli bir aktörü olmaya devam edecek. Yolumuz uzun ama ilk adımı ihracatla başlıyor, sonraki adımları da ihracatla devam ediyor."

- "En çok ihracat otomotivden"

Gülle, alt sektörler itibarıyla temmuz ayında en çok ihracat gerçekleştiren sektörün yine otomotiv olduğunun altını çizerek, "Bu sektörümüz 2,8 milyar dolar ihracat rakamına ulaşarak, ihracatını yüzde 13,8 artırmayı başardı. Otomotiv sektörünü,1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler takip etti." dedi.

Savunma ve havacılık sanayisinde ihracat artışının yüzde 77 olduğuna işaret eden Gülle, gemi ve yatta yüzde 64, çelikte ise yüzde 60 artış gerçekleştiğini bildirdi.

Gülle, temmuzda ihracatçıların ülke bayrağını 223 ülkede dalgalandırmayı başardığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu ülkelerden 170'ine ihracatımız arttı, bunların 150'sinde ise artış oranı yüzde 10'un üzerinde. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, ABD, İtalya ve Irak oldu. Ülkelere göre ihracatta dikkat çeken artışlar gerçekleşti. Umman'a ihracatımız 4 katına, Libya'ya 3 katına, Kolombiya, Güney Kore ve Hindistan'a ihracatımız ise 2,5 katına çıktı. Ülke gruplarında ise Avrupa Birliği (AB) her zaman olduğu gibi en büyük pazarımız. AB'ye ihracatımız temmuzda yüzde 15 artarak 6,9 milyar dolara ulaştı. AB'nin ihracatımızdaki payı da yüzde 48,7 oldu."

Gülle, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Afrika'da çok verimli görüşme ve temaslarda bulunduklarını hatırlatarak, bu çalışmaların kısa vadede sonuç vermeye başlayacağını, temmuzda Afrika'ya ihracatın yüzde 42,6 artarak 1,2 milyar dolara ulaşmasının da bu anlamda çok önemli bir motivasyon olduğunu söyledi.

Temmuzda 59 ilin ihracatını artırdığına dikkati çeken Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 ilin sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara olduğunu bildirdi. Gülle, en dikkat çekici artışların ise ihracatını yüzde 275 artıran Yalova, yüzde 216 artıran Zonguldak ve yüzde 161 artıran Çorum olduğunu aktardı.

İhracatta Türk lirasının yerine de değinen Gülle, "Temmuz ayında 169 ülkeye ihracatta Türk lirası kullanıldı. Toplam 3,9 milyar lira tutarında ihracatın Türk lirasıyla yapıldığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi yerel paralarla ticaret, sayın Cumhurbaşkanımızın çok önem verdiği bir konu. Bu konuda sayın Bakanımızın da önemli çalışmalara imza atacağına inanıyoruz. Bu sayede hem milli paramızın itibarının yükselmesi hem de Dövize olan bağımlılık konularında önemli ilerleme kaydedileceği muhakkak. Bu konulardaki çalışmaları ihracatçılar olarak deyim yerindeyse dört gözle bekliyoruz." dedi.

Temmuzda miktar olarak ihracatın 10,7 milyon tona ulaştığını belirten Gülle, böylece Temmuz 2017'ye göre miktar bazında yüzde 28,4'lük artış yakalandığını dile getirdi.

Gülle, ihracat birim fiyatlarında da artış yaşandığına işaret ederek, "Bildiğiniz gibi 2017'de ihracatımızın birim değeri kilogram başına 1,36 dolardı. Bu yılın ilk 7 ayında rakam 1,38 dolar seviyesine yükselmiş oldu. Temmuz ayında parite etkisinin negatif yönlü olarak 106 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Bunda özellikle, Türk lirasındaki değer kaybının etkili olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

- "Tüm zamanların en yüksek temmuz verisi"

İsmail Gülle, ihracatın ithalatı karşılama oranı, sanayi üretim endeksi, turizm gelirleri ve turist sayısı gibi verilerdeki olumlu gelişmelere dikkati çeken şunları kaydetti:

"Bugün açıkladığımız ihracat verisi de tüm zamanların en yüksek temmuz ayı verisi olarak öne çıkıyor. Tüm bu gelişmeler, ekonomimizin seçim sürecine, küresel belirsizliklere, çevremizde yaşanan olaylara rağmen ne denli güçlü olduğunun en önemli göstergesi. İnşallah ikinci çeyrekte yüzde 5'in üzerinde bir büyümeyle yine en hızlı büyüyen ülkeler arasına gireceğiz. Bunların yanında, son dönemde küresel ticareti tehlikeye atan ticaret savaşlarına tanık oluyoruz. Bu savaşın kazananı olmayacaktır. Ülkelerin birbirlerine karşı gümrük duvarlarını yükseltmelerinin kesinlikle yanlış bir adım olduğunu düşünüyoruz. Biz geçmişten bu yana, her mecrada serbest ticareti savunan bir ülke olduk ancak ülkemize yöneltilen hamlelere hükümetimiz tarafından verilecek yanıtların her zaman yanındayız. İnşallah ABD'nin başlattığı bu savaş bir an önce son bulur. Küresel ticaret, tüm ülkelere refah dağıtmaya devam eder."

AA