Advertisement

(13:50'de güncellendi)

Asya hisse senetlerine, ABD Başkanı Donald Trump'ın serbest ticarete yönelik tehditlerinin küresel piyasaları sarsması ile birlikte Perşembe günü gelen satış dalgası Avrupa hisse senetlerine ve ABD endeks vadeli kontratlarına da sıçradı. Dolar, merkez bankası politikasının gündemin üst sıralarına tırmanmasının ardından değer kazandı ve tahviller karışık seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, ABD Başkanı'nın ticaret temsilcisine gelecek aya kadar 200 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergilerini yükseltme konusunu değerlendirme talimatı vermesi ile Çin ve Hong Kong gösterge endekslerinde görülen sert düşüşleri izleyerek aşağı yönde hareket etti. Beijing bu adıma, misilleme yapmaya haızr oldukları yönünde tepki verdi. Avrupa'da, Almanya hisselerinin gösterge endeksi Dax, oto üreticilerindeki düşüşlerin etkisi ile, diğer bölgesel endekslerde görülen kayıplara öncülük etti. Dow Jones, Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeks vadelileri de aşağı yönlü açılışı işaret etti.

10 yıl vadeli Japonya devlet tahvillerinin faizleri, Japonya Merkez Bankası'nın tahvil almak için önceden programlanmamış bir ihale açmasının ardından Şubat 2017'den bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra bu yükselişinin bir kısmını geri verdi. ABD Hazine tahvilleri, Çarşamba günü Fed'in oybirliği ile aldığı karar ile faizlerde değişikliğe gitmemesi ve aynı zamanda borçlanma maliyetlerini yükselteceğine ilişkin işaretler vermesinin ardından değer kaybettikten sonra yükseldi. Dolar, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazanırken, sterlin İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı öncfesi geriledi.

Piyasalar, Başkan Trump'ın ticaret temsilcisine 200 milyar dolarlık Çin malı için gümrük vergilerini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarma konusunu değerlendirmesi yönünde talimat vermesinin ardından, ABD'nin Çin mallarına gümrük tarifelerini artırma ihtimalinin giderek artması ile birlikte baskı altında kalıyor.  Korumacı dış ticarete ilişkin son gelişmeler, Fed'in Amerikan ekonomisine ilişkin olumlu değerlendirmelerini gölgede bıraktı. İngiltere Merkez Bankası'nın bugünkü politika toplantısında gösterge faizi 25 baz puan artıarak yüzde 0.75'e yükseltmesi bekleniyor.

Diğer taraftan, petrol, ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artışın arz endişelerini daha da güçlendirmesi sonucu iki haftanın en düşük seviyesi yakınlarında kaldı. Altın değer kazanırken, bakır kayıplarını daha da genişletti. Gelişen piyasa paraları, Güney Afrika randındaki düşüşle birlikte satıcılı seyretti. Türk Lirası dolar karşısında, ABD'nın NATO müttefiki Türkiye'ye ABD'li pastörün cezasından dolayı yaptırım uygulamasının ardından rekor seviyeye geriledi.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Kar sezonu devam ediyor. Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Berkshire Hathaway ve Toyota yer alıyor.

*İngiltere Merkez Bankası'nın Brexit tartışmalarının sürdüğü bir ortamda faiz artışına gitmesi bekleniyor.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak istihdam verilerinin, 192,000'lik aylık artış ve işsizlik oranının yüzde 3.9'a düşmesi ile birlikte sağlıklı bir işgücü piyasasını işaret etmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:46'da yüzde 0.9 aşağıda seyrediyordu ve bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.6 gerileyerek üç haftanın en düşük seviyesine indi.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.6 düşerek yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kayıpla yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine indi.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2 düşerek yaklaşık 4 haftanın en düşük seviyesini gördü.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1.8 düşerek yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesine indi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 yükselerek yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek yaklaşık beş haftanın en düşüğüne geriledi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.4 kayıpla 1.3071 seviyesine inerek yaklaşık iki haftanın en düşüğünü test etti.
*Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1.9 düşerek 5.0930 ile tarihinin en  en düşük seviyesini gördü.
*Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 1.8 kayıpla 13.4677'ye inerek yaklaşık iki haftanın dibini gördü.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan ile yaklaşık iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 2.98'e indi.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.125'e geriledi.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 1.38 ile yedi haftanın zirvesine tırmandı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.8 düşerek varil başına 67.11 dolar ile iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 1.3 değer kaybederek ton başına 6,090.00 dolar ile yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine indi.
*Altın yüzde 0.05'ten az artarak ons başına 1,216.29 dolar seviyesine çıktı.

(13:50'de güncellendi)