Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Brexit'in ülke ekonomisinin önünde büyük bir engel oluşturmasına rağmen faizleri finasal krizden bu yana ikinci kez artırmaya hazırlanıyor. 

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin çoğu, BOE'nin Perşembe günkü toplantıda faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 0.75'e çekmesini bekliyor. Analist fiyatlamaları ise faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını gösteriyor. 

Mark Carney yönetimindeki BOE yetkilileri, ekonominin yılın başındaki yavaşlamanıın üstesinden gelip gelmediğini değerlendiriyor. Bir yandan, ilerleme kaydedilemeyen Brexit görüşmeleri ve küresel ticaret savaşı gibi risklerin ekonomik temeli zayıflatıp zayıflatmadığı görüşülüyor. 

Bazı yorumcular, İngiltere ekonomisinin hala çok kırılgan olduğunu ve herhangi bir faiz artışının aylar içerisinde tersine dönebileceğini söylüyor. 

Bankanın kararı, Para Politikası Komitesi'nin tutanakları ve Enflasyon Raporu ile birlikte İngiltere'de öğlen saatlerinde yayınlanacak. Carney, karardan 30 dakika sonra düzenlenecek basın toplantısında soruları cevaplayacak. 

Yatırımcılar, bir yandan, gelecek faiz artışlarının gidişatına ilişkin ipuçları arayacak. Ülkede 2.4 seviyesindeki enflasyonun bankanın yüzde 2'lik hedefine doğru gerileyeceğini gösteren beklentiler ile birlikte Carney, bugünkü basın koınferansında güvercinvari bir tutum takınabilir.