Advertisement

Türk varlıkları son günlerde ekonomiden ziyade siyasi gelişmelerle yön buluyor.

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı ve cuma günü açıklanacak Türkiye enflasyon verisine odaklanmışken ABD ile yaşanan son gelişmeler Türk varlıklarındaki hareketin temel belirleyicisi oldu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin Türkiye'de yargılanan Rahip Andrew Brunson krizinde Türkiye'yi geçen hafta yaptırımla tehdit etmesi gerilimi tetikledi. Kur söz konusu gelişmeye ilk tepki olarak %2 yükseldi.

Ancak yaşananlar bununla sona ermedi..Dün akşam saatlerinde Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders,  Brunson'ın serbest bırakılmamasını gerekçe göstererek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ABD'nin yaptırım getireceğini açıkladı.

Fed kararının açıklanmasından biraz önce yaşanan bu gelişme Türk Lirası'nda sert değer kaybına neden oldu. Kur tarihinde ilk kez 5 seviyesini de aştı. 

Gelişme sonrası Türkiye'den tepki gecikmedi, BloombergHT'ye konuşan Türk Hükümet Yetkilisi, ABD ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD'nin kararını şiddetle protesto ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

PİYASANIN ENDİŞESİ

Piyasalar yeni güne görece sakin seyirle başladı, ancak 'ekonomik olarak ne gibi yaptırım olabilir?' beklentisi fiyatlanmaya devam etti. Dolar 5.09 ile yeni rekor kırdı.

Borsa güne 1,74 düşüşle başladı ve kayıplarını hızlandırarak %3'ün üzerinde düştü ve bugün en çok düşen borsalar arasında yerini aldı.Küresel konjonktür de bugün destekleyici değil, zira tüm dünyada riskli varlıklar da değer kaybediyor. Dolar da çoğu para birimine karşı yükseliş eğiliminde ancak en çok Lira karşısında değer kazanıyor.

Uzmanlar piyasalardaki son hareketlerin ekonomik konjonktürle açıklanacak bir boyutu olmadığını belirtiyor.

TL, EMEA para birimlerine karşı da değer kaybetti.10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 19.22 ile rekor kırdı.
Euro/TL de bugün 5.9256 ile tarihi zirve seviyesini test etti. BUNDAN SONRA  NE OLACAK?


Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert Bloomberg HT'ye TL'nin uzun süredir değer kaybında bu gelişmenin etkili olduğunu dile getirdi.

Cömert "Gelen haberler kısa vadede piyasa oynaklığını arttıracak, kurda daha yüksek seviyeler görebiliriz fakat görüşmeye devam ediyoruz dendiği anda tekrar bir miktar iyimserlik olur. Yani şu bir kaç gün ciddi oynaklık olacak, biraz daha sakin olmak gerekir" " diye konuştu.

++++++++++

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan ABD'nin dünkü kararla söylemlerden eyleme geçtiğini, ileride yeni adımlar gelirse piyasa tepkisinin de sertleşebileceğini bildirdi.

GÖZLER YARINKİ GÖRÜŞMEDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yarın Singapur'da bir araya gelmesi bekleniyor. Burada tansiyonun düşürülmesine yönelik bir açıklama gelip gelmeyeceği piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye Türkiye'nin ABD ile stratejik ortaklığını hatırlatarak bu işin uzlaşıyla sonuçlanacağını öngördü.

Paksoy piyasaya dair de şu uyarıyı yaptı; "Ama dolarda 5.25 üzerinde 5.45 eşiğine karşı uyarmak isterim. Tekrar dolarda 4.80'lere doğru hareket geçmeliyiz, o olmadıkça dikkat.."