Advertisement

Asya para birimleri ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı tartışmalarının artmasının doları yükseltmesi ve Çin Yuanı üzerinde baskı oluşturmasıyla düştü. Bölgedeki çoğu tahvil düşerken Çin hisseleri düşüşünü sürdürdü.

DBS Group'ta stratejist Duncan Tan, yayımladığı notta "Güçlü ABD ekonomisine dair belirtiler doların daha çok yükseleceğine yönelik işaretler veriyor"  yorumunu yaptı.

Bloomberg Dollar Spot Endeksi önceki üç günde yüzde 0.7 yükselmesinin ardından yatay seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi bir baz puan artarak yüzde 3 seviyesinde. MSCI EM Asya Endeksi düştü ve Haziran'dan bu yana en kötü haftasına hazırlandı.Japon Yeni haftalık kaybına yönelirken Avustralya Doları Cuma günü sınırlı yükseldi.

Offshore Yuan düşüşlere öncülük yaptı, Endonezya Rupiahı ve Güney Kore Wonu, Offshore Yuanı takip ettiler. Çin Merkez Bankası (PBOC) günlük yuan fiksingini yüzde 0.56 azalttı. ABD Doları/Hindistan Rupisi paritesinde 1 ay vadeli uzlaşmalı kontratlar yatay seyrediyor.

Endonezya Rupiahı, sekiz haftada yedinci haftalık düşüşüne hazırlanırken Tayland Bahtı yedi haftalık düşüşün ardından yatay seyrediyor. Malezya Ringgiti ise yedinci haftalık düşüşüne hazırlanıyor.Filipinler Pesosu, Mayıs'ın başından bu yana ilk arka arkaya kazançlı haftasını gerçekleştirdi.