Advertisement

ABD Çalışma Bakanlığı, Cuma günü Washington saatiyle 08:30'da tarım dışı istihdam rakamlarını açıklayacak. 

Bloomberg'in yapmış olduğu ankete göre, ekonomistler, tarım dışı istihdamda Temmuz ayında 193,000'lik bir artış bekliyor. Bir yandan, işsizliğin yüzde 4'ten yüzde 3.9'a inmesi beklenirken ortalama saatlik kazançların bir yıl öncesine kıyasla yüzde 2.7 artması bekleniyor. 

Büyük kuruluşlardan ekonomistlerin veriye ilişkin görüşleri şöyle;

NatWest Markets: (Tarım dışı istihdam) 185,000 artacak

Banka ekonomistleri Michelle Girard ve Kevin Cummins tarafından yazılan notta, "Temmuz ayı rakamı için tahminimizde, inşaat ve imalat sektörlerinde geçtiğimiz aylarda görülen istisnai güce bağlı olarak geri ödeme varsayımında bulunduk. Güçlü işe alımlar, muhtemelen diğer çoğu büyük endüstride de sürdü" ve "Saatlik kazançlardaki artış, Temmuz'da ılımlı kalmış olabilir" ifadeleri kullanıldı. Ekonomistler, ortalama saatlik kazançların yıllık yüzde 2.6 artmış olmasını bekliyor. 

Wells Fargo: 198,000 artış

Ekonomist Sam Bullar, "İşe alımların son dönemdeki gücü, imalat ve madencilik sektörlerindeki yükselişten fayda sağladı" şeklinde görüş belirtti. 

Nomura: 195,000 artış 

Bankanın ABD başekonomisti Lewis Alexander yönetimindeki analistler, "İstihdam büyümesinde sağlam bir artış beklesek de, imalat sektörünün istihdam büyümesinde Haziran ayındaki 36,000'lik artışın ardından bir miktar yavaşlama görülebilme riski mevcut" ifadesini kullandı.

Barclays: 175,000 artış

ABD başekonomisti yönetimindeki analistler, özel sektör istihdamında 160,000'lik bir artış bekliyor. Analistler, bunun işe alımların son dönemdeki hızını bir miktar kaybetmiş olduğunu göstereceğini belirterek korumacılığa ilişkin endişelerdeki artışı yansıtabileceğini söylüyor.