Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Ünal Aysal’ın yönettiği Unit Investment’ın, Doğan ve Doğuş ile birlikte ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santrali kredisinin tahsili geçmiş alacak sınıfına alındığına ilişkin haberimizin ardından Aysal, BloombergHT'ye açıklamalarda bulundu.

Unit Investment olarak 6 santrallerinin bulunduğunu hatırlatan Aysal, ikisinde refinansman çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

"Tüm santrallerimiz TL kazanıp borçları Döviz cinsinden ödüyor" diyen Aysal, ilk fizibilite çalışmalarının yapılmasından bu yana elektrik fiyatı ve dolar kurunda son dönemde hızlı artış yaşandığına dikkat çekti.

Boyabat Hidroelektrik Santrali'nin özel bir durumu olduğunu bildiren Aysal, "Türkiye'nin en büyük özel sektör baraj yatırımı fakat suyumuz yok. O bölgenin suyu başka yerlere kullanılıyor. Üstümüzde bir baraj var, o barajın kullanımı için fizibilitelerdeki su miktarı yarı yarıya düşmüş durumda" diye konuştu.

Boyabat Hidroelektrik ve Yeni Elektrik santrali için alınan kredilerin geri ödemesi konusunda bankalarla müzakerelerin devam ettiğini kaydeden Aysal, her iki proje için de görüşmelerin 3 ay içerisinde neticeye ulaşmasını beklediğini ifade etti.

Vadenin uzatılması gerektiğini dile getiren Aysal, "Bugünün şartlarına bağlı olarak realist bir yapı üzerinde uzatılması lazım. Kalıcı bir formül arayışı içerisindeyiz. Bankalar da bu şekilde düşünüyor. Yeniden değerlendirmeler yapılıp, süreler hesaplanıyor, piyasa fiyatlarının ileride ne olabileceği konusunda tahminler var. Çıkacak yeni fizibilite kapsamında süreler tespit edilecek. Bu tip büyük projelerin 8-10 yıllık süreye yayılması lazım" açıklamasında bulundu.

Unit Investment’ın, Doğan ve Doğuş ile eşit oranda ortaklığının bulunduğu Boyabat Hidroelektrik Santrali kredisi 900 milyon dolar tutarındayken, Unit Investment'ın yüzde 60'a yüzde 40 pay ile ortak olduğu İtalyan Ansaldo Energia'nın projesi Yeni Elektrik santrali kredisinin tutarı 700 milyon dolar tutarında.

Ceren Dilekçi