Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

(Güncellendi)

Güne hafif artıda 6.35'li seviyelerden başlayan Dolar/TL , öğleden önceki işlemlerde yönünü aşağı çevirdi ve yüzde 6'nın üzerinde düşerek 5.88'li seviyelere kadar indi. 

Kur, 12 Ağustos'ta geldiği yüksek seviyeden bu yana yaklaşık yüzde 18.5 kaybetti.Dolar/TL'deki bu düşüşte TCMB'nin TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan aşağı çekmesi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirleri ile birlikte BDDK'nın swap hamlesi etkili oldu. Euro/TL kuru ise TSİ 10:16'da 6.6840'tan işlem gördü. 

Akşam saatlerinde dolar paritesi tekrar 6.00 seviyesine geriledi ve TSİ 23:21'de 5.90 altında seyretti.

"TL DENGELENECEK"

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar Bloomberg HT'ye BDDK, Merkez Bankası ve hükümetin koordineli aksiyon planı uygulamasının, bugün de BDDK'nın tekrar swaplar ile ilgili aldığı aksiyonun kurdaki düşüşte etkili olduğunu söyledi.

Salar "Şimdi sisteme likidite enjekte ediliyor, hem de belli düzenlemelerle bu likiditenin TL üzerinde spekülasyon amaçlı kullanılmamasına dair önlemler alınıyor. Alınan önlemler son derece doğru. Volatilitenin her geçen gün boyutunun azalması önemli, TL olması gereken seviyelerde dengelenecektir, volatilite azaldıkça Türk varlıklarına ilgi artacaktır." şeklinde yorum yaptı.

(Güncellendi)