Advertisement

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, "Kötü banka fikri mümkündür, riskler güçlü adreste daha iyi yönetilebilir" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kendisine sorulan bir soru üzerine "Kötü Banka" fikrinin konuşulduğunu ama şu ana kadar resmi ağızlardan net bir şey duymadıklarını söyledi. Sözlerine devam eden Bali, "Kamu ve bankacılık kesiminin kuvvetli olduğu bir noktada riskleri perakende olarak toplumsal anlamda dağıttığınız yerlerde yönetmektense, onların bir kısmını daha güçlü olan adreslere çekmeyi başarırsanız yönetme imkanları yaratılabilir. Bunun uluslararası örnekleri de var ama bu konuda hangi pğolitika tercih edilecek, yapılacak, yapılmayacak buna dair bir değerlendirme sözkonusu değil" dedi.

Bali, "Türkiye'nin hem tasarruflarını artırabilmesi hem de vadeleri uzatabilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'de sermaye piyasaları yeteri kadar gelişmediği ve derinleşmediği için bugün sermaye piyasalarının rolünü bankacılık üstlenmeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

Bali, "Türkiye’de finans dünyası ile reel sektör arasındaki ilişkiler; uzun yıllardan beri sanayicilerimizin nitelikli finansman ihtiyacını karşılamaktan çok uzak. Bankacılığın asli işlevine dönmesi, sanayimiz ve ekonomimizin en hayati konularından birisidir. Zorlu sürecin kilidini açacak olan en güçlü faktör, bankacılık sektörü başta olmak üzere tüm kesimler olarak; ölçülü ve sınırlı kaynakları ne kadar doğru, ne kadar nitelikli ve ne kadar verimli kullanmış olduğumuzdur" dedi.