Advertisement

Barış Esen ve Cumhur Örnek, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 25 baz puanlık faiz artırım kararını Fed Özel Yayını'nda konuştular.

Programdan satırbaşları:

25 baz puanlık faiz artışının ve Fed'in açıklamasında para politikasına ilişkin "destekleyici" ifadesini ilk kez kullanmamasının ardından piyasadaki fiyatlamaların hızlandığını gördük. Avrupa ile Amerika arasında artan faiz makasına paralel olarak dolarda uzun pozisyonlarda sürekli bir artış görüyorduk son aylarda. Dolayısıyla Fed'in beklenmedik şekilde "destekleyici " kelimesini metinden çıkartması bizi bu pozisyonlarda kısmi kapanmaya itebilir.

Gecenin flaş haberi Fed'in metinden "destekleyici" kelimesini çıkartması oldu. Burada destekleyici'nin çıkartılıyor olması Fed'in sıkılaştırmada faiz artışıyla ilgili yolun sonuna geldiği mesajını piyasaya vermeye başladığını gösteriyor. Aralık'ta bir faiz artışı daha göreceğiz. 2019'da ise yenilenmiş bir Fed kadrosu var. Bugün faiz kararını alırken ekonomik gerçeklere mi yoksa politik gelişmelere mi atıfta bulunacaklar şeklinde bir yapı vardı. Bu yıl bir faiz artışı daha olacak bunu net biliyoruz çünkü 16 üyenin 12'si bir faiz artışı daha yapılması tarafındalar.

Bu Fed'in 8. faiz artışı oldu. Daha önceki 7 faiz artışına baktığımızda piyasanın oynaklıklar nedeniyle fiyatlamaları çok net olarak yansıtmadığını görüyoruz. Bugün de yine öyleydi. Son saatlere doğru "destekleyici" kelimesinin metinden çıkabileceğine yönelik haberler gelmeye başlamıştı. Bunun gerçekleşmesi de piyasada oynaklığı meydana getirdi.

Bu tabloya baktığımızda artık Amerikan faizlerinde Fed üyeleri üst bir sınır çizdi diye bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz.