Advertisement

Asya hisseleri, yatırımcıların devam eden ticaret anlaşmazlıkları konusundaki endişeleri ve Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz artırımına gitmesi ve yıl sonunda bir tane artırım daha yapmaya hazırlanması ile birlikte kazanç ve kayıp arasında dalgalandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saatiyle 11.06'da %0.1 yükseldi. Japonya Nikkei 225 Endeksi, ilk seansta 24,000 seviyesinin üzerinde tutunmasına karşın,  8 günlük rallisini durdurmaya hazırlanıyor. Kore'de Kospi Endeksi haftanın ilk işlem gününde üç ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Hong Kong hisseleri,  HSBC'nin 12 yıl sonra ilk kez kredi faizlerini yükseltmesi sonrası kazançlarının bir kısmını geri verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'i Kasım'daki yerel seçimlere müdahale etmeye çabasıyla suçlaması ve Çin Devlet Başkanı Xİ Jinping ile artık arkadaş olamayacaklarını söylemesi  sebebiyle dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilim gevşeme sinyalleri göstermiyor. Fed Çarşamba günü beklenildiği gibi faiz oranlarını  yükseltti ve güçlü ekonominin 2019'da daha fazla faiz artırımına izin vereceğini teyit etti

CMC Markets Asya Pasifik baş piyasa stratejisti Michael McCarthy ," Piyasalar beklenen faiz adımına az tepki gösterdi. Çin ve ABD arasındaki ticaret gerilimi piyasalar için temel kısa vadeli risk olmaya devam ediyor" dedi.

Özet

*Japonya Topix Endeksi %0.3 azaldı, Nikkei 225 %0.1 düştü
*Hong Kong Hang Sang Endeksi %0.1 düşerken, Hang Sang Çin Endeksi yatay seyretti. Şangay Bileşik Endeksi %0.2 düştü.
*Güney Kore Kospi Endeksi %0.6arttı, Kospi 200 %0.5 yükseldi.
*Tayvan Taiex Endeksi %0.4 arttı.
*Güney Kore Kospi Endeksi %0.6 yükseldi, Kospi 200 endeksi %0.5 arttı.
*Avusturalya S&P/ASX 200 yatay seyretti, Yeni Zelanda S&P/NZX 50 %0.5 düştü.
*SGX Nifty 50 futures %0.2 yükseldi. 
*Singapore’un Straits Times Endeksi %0.6 yükselirken, Malezya KLCI Endeksi yatay seyretti. 
*Philippine Stock Exchange %0.4 düştü, Endonezya'nın JCI Endeksi % 0.8 ve Vietnam VN Endeksi %0.4 arttı.